Engin Aksoy: Şehirlerimizi akıllı geleceğe hazırlıyoruz

’de bireylerin hayatına değer katarken kurumların da verimliliğini artırmayı hedefleyen Vodafone, ICSG İstanbul’a dördüncü kez sponsor oldu

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Engin Aksoy: Şehirlerimizi akıllı geleceğe hazırlıyoruz
'nin enerji ve akıllı şehircilik alanındaki sorunlarına çözüm aramak ve gelecek için yol haritası çizmek üzere düzenlenen "4. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı", üreticisinden planlamacısına, servis sağlayıcısından kamu birimlerine, çok geniş bir kitleyi bir araya getiriyor. İlk günden bu yana Vodafone 'nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilen kongre, akıllı şehirciliğin geleceğine ve ekosistemine ışık tutuyor. Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, Türkiye'nin Dijital Dönüşümü'ne liderlik etme vizyonları doğrultusunda 4. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı'na dördüncü kez sponsor olmaktan mutluluk duyduklarını söylüyor: "Vodafone olarak, Kasım 2013'te ilan ettiğimiz Dijital Dönüşüm Hareketi ile Türkiye'de bireylerin hayatına değer katarken kurumların da verimliliğini artırmayı ve böylece ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Akıllı şehir çözümlerimizi de bu kapsamda değerlendiriyoruz. Akıllı şehir çözümlerimizle, otobüslerden otomatlara, asansörlerden bina aydınlatma ve havalandırma sistemlerine, belediyecilik uygulamalarından güvenlik sistemlerine kadar, uzaktan kontrol edilebilen cihaz ve sistemler sayesinde akıllı şehirlerin temellerini atıyoruz. Elektrik, doğalgaz, su ve alternatif enerji alanlarında verimlilik yaratan teknolojik çözümlerimizle şehirlerimizde yaşam kalite ve standartlarını iyileştirmeye odaklanıyoruz.

4.5G ile Yaşa m alan larına yönetim
Vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak ve hızlandırmak için ortak yaşam alanı olan şehirlerimizin daha akıllı hale getirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Akıllı şehirler, aynı zamanda, zaman yönetiminden kaynak yönetimine her konuda önemli tasarruf sağlayarak özellikle belediye yönetimlerinin hayatını kolaylaştırıyor. Bu nedenle, altyapıdan iletişime, ulaşımdan aydınlatmaya, trafikten park yerlerine, binalardan enerji şebekelerine, yaşam alanlarımızı merkezi bir şekilde yönetilebilir ve akıllı hale getirmemiz gerekiyor. Akıllı şehirler, kendisini oluşturan bileşenlerin hızlı ve koordineli bir şekilde çalışarak hizmet vermesiyle ortaya çıkıyor. İletişim altyapıları, akıllı şehircilik için kaçınılmaz bir ihtiyaç oluyor. Vodafone Türkiye olarak, 4.5G teknolojimiz ve yaygın fiber ağımızla, yaşam alanlarımız için en hızlı ve güvenilir iletişim hizmetini sunuyoruz.

'Yarına hazır şehirler' geliyor
Accenture işbirliğiyle Temmuz 2014'te hizmete sunduğumuz 'Yarına Hazırım Platformu' ile lansmanını yaptığımız Dijitalleşme Endeksi, her ölçekten işletmenin yanı sıra belediyeler başta olmak üzere tüm kamu kuruluşlarının da yarına ne kadar hazır olduklarını ve hazır olmak için neye ihtiyaç duyduklarını anlamalarına imkân sağlıyor. Yarına Hazır Şehirler için geliştirdiğimiz Dijitalleşme Endeksi ile belediyelere yol göstermeyi ve onları yarına hazır şehirler haline getirmeyi hedefliyoruz. Belediyeler, Dijitalleşme Endeksleri'ni Vodafone müşteri temsilcisi desteğiyle doldurabildiği gibi, www.yarinahazirim.com adresi üzerinden ücretsiz olarak da hesaplayabiliyor.

Hayatımızı kolaylaştıran çözümler
Vodafone Dijitalleşme Endeksi kapsamında kamudaki dijitalleşmeyi 4 ana başlıkta inceliyoruz. Buna göre, 'Dijital Vatandaşlık Hizmetleri' başlığı altında vatandaşların hayatını kolaylaştıracak çözümler sunuyoruz. Çağrı merkezlerini, iBeacon'ı ve mobil uygulamaları, bu başlıkta konumlandırıyoruz. 'Dijital Operasyonlar', kurumların iç operasyon ve süreçlerinin dijitalleşmesinin değerlendirilmesini kapsıyor. Mobil formları ve lokasyon hizmetleri gibi tasarruf sağlayacak çözümleri, bu başlık altında topluyoruz. 'Dijital Teknoloji Platformları', kurumların sahip olduğu teknolojik altyapıların değerlendirilmesini kapsıyor. Veri merkezini, sanal ağı ve bulut santral çözümlerini, bu başlıkta sunuyoruz. 'Bilgi Güvenliği' ise kurumların müşteri verilerini korumak için gerekli olan güvenlik çözümlerini kapsıyor. Bu başlıkta, Mobil Cihaz Yönetimi, Veri Kaybının Önlenmesi (DLP) ve DDOS Atak Önleme çözümleriyle hizmet veriyoruz.

Dijitalleşmede yolumuz uzun
Akıllı Şehir Endeksi çalışmasını Türkiye'nin dört bir yanında büyükşehir belediyeleriyle hayata geçirdik. Bu endeks çalışmasıyla 26 büyükşehir belediyesinin skorunu ölçtük. Ekim-Aralık 2015 tarihleri arasında yaptığımız ölçümlerde, 'Yarına Hazır Şehirler' Büyükşehir Belediyesi Ortalama Skoru'nu yüzde 55 olarak tespit ettik. Bu sonuç, Türkiye'deki 41 bin KOBİ'yi kapsayan ve son 1,5 yılda yüzde 48'den yüzde 53'e çıkardığımız Türkiye İşletmeler Skoru'nun 2 puan üzerinde. Belediyelerimizin dijitalleşmede diğer işletmelerin üzerinde skorlar elde ettiğini görmekten memnuniyet duysak da, bunun yeterli olmadığını ve 2023 Türkiye'sine yönelik hedeflere ulaşmak için dijitalleşmede gidilecek çok yolumuz olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye'nin ilk ve tek Nesnelerin İnterneti Servis Geliştirme Platformu
Kullanım alanlarına göre değişik özellikleri olan nesnelerin oluşturduğu şebekeleri en akıllı şekilde yönetmenin yolu ise Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramına hakim olmayı gerektiriyor. Türkiye'de bu kavram üzerine daha fazla yatırım ve proje yapmak zorundayız. 2016'da Türkiye'nin ilk ve tek Nesnelerin İnterneti Servis Geliştirme Platformu'nu hayata geçirdik. Bu platform ile şehirlerimizin ihtiyacı olan teknolojileri, enerji verimliliğini artıracak yöntem ve servisleri hep beraber geliştirecek; ülkemizde yıllık ortalama yüzde 6 artan enerji talebinin daha rasyonel yönetilebilmesine katkı sağlayacağız.

Daha geniş kapsama için darbantta nesnelerin interneti
Vodafone olarak mobil hizmetlerimizi Türkiye'nin her yerinde erişilebilir kılmak, kurumlarımıza ve bireylere en zor noktalarda dahi kesintisiz bir servis sunmak amacıyla çalışıyoruz. Bu amaçla sunduğumuz ve mevcut yöntemlere göre daha dar frekans bantlarında nesneleri mobil şebekelere bağlayan Darbantta Nesnelerin İnterneti (Narrow Band-IoT) teknolojisi, kullanıcılara daha geniş kapsama alanı ve daha uzun pil ömrü sağlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engin Aksoy: Şehirlerimizi akıllı geleceğe hazırlıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN