Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomotivcileri durdurabilene aşkolsun

Mercedes- Benz, Toyota, Honda yeni yatırım için düğmeye basarken, Ford Otosan ve Tofaş yatırımlarını tamamlayarak seri üretime geçt

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Otomotivcileri durdurabilene aşkolsun
otomotiv sektörü 2016'ya hızlı bir başlangıç yaptı. Otomotiv firmaları daha yılın ilk günlerinden itibaren yeni yatırım kararlarını ardarda açıkladılar.

İlk yatırım kararı Mercedes- Benz'den geldi. Şirket, 113 milyon euroluk yatırımla Aksaray fabrikasında üretimi ikiye katlayarak, 1200 kişiye istihdam sağlayacağını açıkladı.

İkinci yatırım Japon otomotiv devi Toyota'dan geldi. Toyota, Adapazarı fabrikasında 450 milyon dolarlık yatırımla markanın C segmentindeki yeni crossover modelini üretecek. Yıl sonunda 3 vardiya üretime geçecek olan Toyota , ilave 1000 kişiyi işe alacak. Kapasitesi 150 bin adetten 280 bine çıkacak.

MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Ford Otosan ise 100 milyon doların üzerinde bir yatırımla hayata geçirdi yeni nesil Ecotorq motor ailesinin seri üretimine martta başladı. Fikri ve sınai hakları Ford Otosan'a ait olan motor, Çin'den Avrupa'ya Ortadoğu'dan Güney Amerika'ya kadar birçok ülkeye ihraç edilecek.

Bir başka seri üretim haberi de Bursa'dan Tofaş'tan geldi. Tofaş, 520 milyon dolar yatırım yaptığı Egea ailesinin hatchback ve stationwagon modellerinin seri üretimine başladı. Yeni modellerle birlikte 3'üncü vardiyaya geçen Tofaş, 2 bin kişiye de ek istihdam sağladı.

Son yatırım ise Japon Honda'dan… Honda, 'de 10'uncu nesil Civic'in test üretimine başladı. Yılın son çeyreğinde seri üretime başlayacak olan Honda, 123 milyon TL yatırım yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomotivcileri durdurabilene aşkolsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN