sektörü ve akıllı şebekeler

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Türkiye enerji sektörü ve akıllı şebekeler
Mustafa YILMAZ
EPDK BAŞKANI


Piyasamızda en geniş ve hizmet olarak kullanıcılarla en yakın olan sektör şüphesiz elektrik dağıtım sektörüdür. Bu sektörün kullanıcılarla yakınlığı ister istemez yapılan işlerin hızlı, güvenilir, sürekli ve tatminkar olmasını gerektiriyor.
İşte bu doğrultuda hizmet sağlayabilmenin yolu da dijitalleşmek ve insana bağlılığın azaltılmasından geçiyor.
Çünkü anlık ölçüm, anlık veri, gerçek zamanlı analiz ve değerlendirmeler ile anlık kararların alınabildiği sistemler yapılan hizmetin kalitesini de artırmaktadır.
Bu kapsamda 2011- 2015 Uygulama Dönemi planlamalarında yaklaşık 1 milyar TL sadece şebeke işletim sistemi yatırımları için ayrıldı. Bu yatırımlar uzaktan kontrol, koruma ve kumanda olan SCADA sistemleri, uzaktan ölçme olan OSOS sistemleri, kalite ölçme cihazları, coğrafi bilgi sistemleri gibi akıllı şebeke sistemleri için kullanılmaktadır.
Elektrik dağıtım piyasası her ne kadar özel teşebbüs şirketlerinden oluşsa da bedelini tarifeden alarak yatırım yapacaklarından dolayı bu konuda yönlendirilmeleri ve kaynakların doğru kullanımının sağlanması çok önemli. Yatırımların, tesislerin, kullanılacak teçhizatın bir müddet sonra miadının dolması veya güncelliğini yitirmesi sonuç olarak ülkemizin teknoloji çöplüğüne dönmemesi için çok dikkatli adım atıyoruz. Bu yüzden Ar-Ge projelerinin tamamlanması ve sonuçlarının değerlendirilmesi şart. Ar-Ge projelerini hassasiyetle inceleyerek ara raporlarının ve gelişimlerinin sektöre nasıl yön vereceğini dikkatle takip etmekteyiz.
2017 sonuna kadar projelerin çoğunluğunun tamamlanmasını bekliyoruz.
Değerlendirme sürecinin sonucunda 'nin dinamiklerine uygun, gelişmeye ve güncellemeye açık, uygulanabilir, akıllı şebeke strateji ve vizyonumuzu ortaya koyacağımıza eminim.
Doğal gaz piyasasında da akıllı şebeke uygulamasının sağlanabilmesine yönelik olarak ilk etapta tüm doğalgaz dağıtım şirketlerinin sevkiyat kontrol merkezlerini (SKM) kurmaları sağlandı. Bu merkezler üzerinden BOTAŞ tarafından yürütülen Elektronik Bülten Tablosu'na veri aktarımı yapılmaktadır. Bu sayede de iletim sistemi verimli işletilmektedir.
SKM üzerinden muhtemel gaz kesintileri ve arızalar zamanında izlenebilmekte, şebekede yer alan kritik noktalarda basınç değişiklikleri takip edilebilmekte, oluşan arızalar ilgili teknik ekiplere otomatik iletilebilmekte, gerektiğinde duruma uzaktan müdahale edilebilmekte, tüm veriler kolaylıkla raporlanabilmektedir.
Özetle bu SKM'ler üzerinden doğal gaz dağıtım şebekelerinin tüm takibi yapılmakta olup, SKM'lerin asgari gereksinimleri şirketlerin görüşleri ve teknik ihtiyaçları göz önünde bulundurularak Kurumumuz tarafından belirlenmektedir.
Akıllı şebekeler konusunda kamu ve özel sektörümüzle işbirliği içerisinde sonuç odaklı daha ekonomik, daha teknolojik, daha verimli bir piyasası için başarılı çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar tamamlandığında akıllı şebekelerin enerji sektörümüzün geleceğine damgasını vuracağına eminim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye enerji sektörü ve akıllı şebekeler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN