Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlette ‘yapay zekâ’ dönemi

Devlet tüm kamu hizmetlerini paket halinde sunacak yapay zekâ uygulamasını hayata geçiriyor. Proje, eğitimden sağlığa her alanı kapsıyor

Giriş Tarihi: 19.4.2016
Devlette ‘yapay zekâ’ dönemi
Hükümet, günlük yaşamdan kamu yönetimine, ekonomiden sağlığa, eğitimden şehirleşmeye kadar tüm alanlarda yapay zekâya dayalı "akıllı devlet" modelini uygulamaya geçiriyor.

Ulusal veri santrali üzerinden hizmetlerin otomatik olarak sunumunun sağlanacağı "yapay zekâ" ile kamu hizmetleri paket halinde, tek seferde sunulacak. Yeni bir eve taşınan vatandaş, tapu kayıt işlemini yaptırdığı anda nakil, elektrik, doğalgaz, su, aboneliği işlemleri de aynı anda otomatik olarak devreye alınacak. Üniversiteyi kazanan öğrencilerin de burs ve yurt işlemleri anında yapılacak.

GÜNLÜK YAŞAM KOLAYLAŞACAK

Dijital Türkiye Projesi ile kamudaki bütün alanlarda günlük yaşamı kolaylaştırmak için dijital teknolojiyi hâkim kılacak bir yapı oluşturuluyor.

Hükümet, veri, siber güvenlik, altyapısının zenginleştirilmesi ve sanayide robotik üretim modellerini dikkate alarak kapsamlı bir yol haritası hazırladı. Avrupa'daki örneklerin incelendiği projede hizmetlerin e-devlet kapısına entegrasyonu için yönetmelik taslağı hazırlanıyor. Hizmetlerin e-devlete entegrasyonu hızlandırılırken daha etkin kullanımının önü açılıyor, hizmet sunan kurumların da sahiplenme düzeyi artırılıyor.

PROJE ÜÇ AŞAMADAN OLUŞUYOR

Proje üç aşamadan oluşuyor. Buna göre tüm kamu kurumlarının tek bir kurum gibi çalışmasını sağlayacak entegre bir yapı oluşturulacak. Ardından 'ulusal veri santrali' üzerinden hizmetlerin otomatik sunumunu sağlayacak yapay zekâ uygulamasına geçilecek. Böylece kurumlar arasında standartlaşma ve etkin veri paylaşımı hâkim kılınacak. Üçüncü aşamada da vatandaşlar tarafından talep edilen kamu hizmetleri paket halinde tek seferde sunulanacak.

Başbakanlık çatısı altında bütün bu reformları yakından izleyecek bir de takip sistemi kurulacak. Stratejik hedefler, reformları takip sistemiyle her bir bakanlığın da karnesi çıkarılacak.

VATANDAŞ KAPI KAPI DOLAŞMAYACAK

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yapay zeka çalışmasına ilişkin SABAH'a değerlendirmelerde bulundu. Elvan, e-devleti de içine alan kapsamlı bir çalışma yaptıklarını belirterek, şunları anlattı: "Tüm işlemlerin bilgisayardan yürütüldüğü bir mekanizma oluşturulacak. Diyelim ki evinizi taşınacağınızı beyan ettiniz. Sistemden adresi vereceksiniz. Elektrik, su, doğalgaz ve telefonunuz otomatik olarak aktrılacak. Ücretleri ise kredi kartıyla ödenecek. Vatandaşımız bu işlemleri yapmak için artık kapı kapı dolaşmayacak. Siber güvenlik eylem planı da kısa sürede tamamlanacak. Haziran sonuna kadar bu alandaki tüm eylemler hayata geçirilecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlette ‘yapay zekâ’ dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN