Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ömrün üçte biri uyuyarak geçiyor

Doğtaş’ın yaptığı araştırmaya göre günde ortalama 8 saat uyuyan Türk halkı, ömrünün üçte birini uyuyarak geçiriyor. En sevilen yatış pozisyonu ise cenin şeklinde yan yatma

Giriş Tarihi: 20.4.2016
Ömrün üçte biri uyuyarak geçiyor
Doğtaş'ın Ipsos işbirliğiyle yaptığı uyku araştırmasına göre bir insanın 75 yaşına kadar yaşadığı varsayıldığında ömrün 25 yılı uyuyarak geçiyor. Türkiye genelinde yan yatma pozisyonu yüzde 52 oranla en çok tercih edilen yatış şekli. Katılımcıların yüzde 33'ü yüz üstü, yüzde 15'i ise sırt üstü yatarak uyuyor. Araştırmaya göre, Türk halkı ortalama 8 saatini uykuda geçiriyor. Katılımcıların yüzde 67'si 23.00-01.00 arasında yattığını belirtirken, yüzde 50'si sabahları 07.00 ile 09.00 arasında uyandığını ifade ediyor. Araştırmaya katılanların yüzde 42'si sabahları alarm ile uyanırken kadınlar arasında her 10 kişiden 4'ü alarm veya başka birinin yardımı olmadan kendileri uyanabiliyor. Her iki kişiden biri, yatağa yattıktan sonra 10-15 dakika içinde uyuyup sabahları ise uyandıktan sonra 10-15 dakika içinde yataktan kalkıyor.

EN ÇOK TELEFONLA VAKİT GEÇİYOR
Bölgeden bölgeye değişen uyku alışkanlıklarında, Marmara ve Ege Bölgesi uyumadan önce daha çok dinlerken, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi kitap okuyor. Yatakta en çok telefonla vakit geçirilirken, müzik dinleme, film ya da dizi seyretme de en çok tercih edilen vakit geçirme şekli.

VERGİ SORUNUNU VAKUMLA ÇÖZECEK
Doğtaş Kelebek CEO'su Hulusi Acar, araştırma sonuçlarına göre 16 farklı yatak modelini satışa sunduklarını söyledi. 51'i yurtdışında olmak üzere mağaza sayısının 191'e ulaştığını belirten Acar, mayısta Londra'da beşinci mağazalarını açacaklarını söyledi. Bu yıl özellikle ihracata odaklanacaklarının altını çizen Acar, "İhracatta en büyük sıkıntımız navlun. Çünkü bazı ülkeler hacme göre vergilendirme yapıyor. Çözüm olarak vakum sistemini deneyeceğiz. Yay üreticimizle birlikte vakum sonrası yataklarda sıkıntı olup olmayacağını deniyoruz. Eğer bir problem olmazsa bu yöntem ihracatta elimizi çok güçlendirecek" diye konuştu.

Yaylı yatakta yattığını belirten her iki kişiden 1'i, en son yataklarını 5 yıl önce satın almış. Ortalamada ise 7 yılda bir yatak değiştiriliyor. Acar, Doğtaş mağazalarında müşteriyle kısa bir anket yapıldığını, alınan cevaplara göre müşterinin doğru yatağa yönlendirildiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ömrün üçte biri uyuyarak geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN