Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir kavanozu tam 11 bin lira!

'da sezonun ilk narenciye balı törenle hasat edildi. Açık artırmaya çıkarılan balın bir kavanozu 11 bin liraya satıldı. Balı bir işadamı aldı.

Giriş Tarihi: 21.4.2016 12:10
Bir kavanozu tam 11 bin lira!

Bal Tanıtım Derneği Başkanı Ömer Salcan, sezonun ilk narenciye balının hasat edilmesi nedeniyle düzenlenen törende, narenciye balını tanıtmaya ve toplumda bilinirliğini artırmaya çalıştıklarını söyledi.

Arıcıların dünyanın en doğal ve güzel ürününü üretmek için ciddi çaba sarf ettiğini belirten Salcan, "Arıcılarımız yılın 3-5 ayını evlerinden uzakta, yaylalarda geçiriyorlar ve bunun karşılığını ciddi manada alamıyorlar. Bilinçsiz ilaçlamalar yüzünden arı kayıpları yaşanıyor ve zarar ediyorlar." dedi.

Salcan, arıya ve arıcıya sahip çıkan, bahçelerini arıcılara açan bahçe sahiplerine, "Arı Dostu Bahçe" sertifikası verdiklerini ifade etti.

Vali Yardımcısı Mustafa da Türkiye'deki bal üretiminin yaklaşık yüzde 10'unun Adana'da yapıldığına dikkati çekerek, "Dünya bal üretiminde Türkiye'nin çok önemli bir yeri olduğunu, dünyada ikinci sırada bulunduğunu öğrendim. Bu yüzden Adana'da üretilen balın biraz daha tanıtıma ihtiyaç duyduğunu anladım." diye konuştu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de arı üreticilerinin çok önemli bir görevi yerine getirdiğini belirterek, "Arı yetiştiricilerine destek olmaya her zaman hazırız. Çalışanlara destek çıkmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından ve Sözlü, sektöre katkı sağlayanlara plaket verdi.

Daha sonra Aydın, Sözlü, Salcan ve katılımcılar tarafından sezonun ilk narenciye balı hasat edildi. Açık artırmaya çıkartılan bir kavanoz bal, iş adamı İmam Gazali Hıradağı tarafından 11 bin liraya satın alındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir kavanozu tam 11 bin lira!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN