Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanlık kalkınmayı şahlandıracak

Giriş Tarihi: 22.4.2016
Başkanlık kalkınmayı şahlandıracak

Başkanlık sisteminin kalkınmayı şahlandıracağını söyleyen Bakan Yılmaz, “Bu rejim değil sistem tartışması” dedi. Yılmaz, bu sistemin halka anlatılması gerektiğini de vurguladı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 'nin en önemli gündem maddesi başkanlık sistemi konusunda önemli tespitlerde bulundu. Bakan Yılmaz, "Başkanlık kalkınmayı şahlandıracak. Bu rejim değil sistem tartışması. Demokrasi ve kalkınmaya çok faydalı olacak. Aşırı uçlar törpülenecek, temsilde adalet sağlanacak. Çünkü siyasi istikrarın olmadığı, herkesin bir tarafa çekiştirdiği ortamda kalkınma mümkün değil" dedi. Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya gelen Bakan Yılmaz, şu mesajları verdi:

BÜYÜMEYE DESTEK:
Düşük enflasyon büyümeye katkı sağlar. Merkez Bankası, enflasyonda ne kadar başarılı olursa büyümeye o ölçüde katkı verir. Temel misyonuyla çelişmemek kaydıyla büyümeyi desteklemesi kanunda var. Büyüme tarafını ihmal etmemeli.

FAİZ DAHA DA İNEBİLİR:
Kurdan dolayı enflasyon baskı altında kaldı. Gıda fiyatlarının etkisi oldu. Merkez Bankası da gıda fiyatlarını dikkate aldığını açıkladı. Çekirdek enflasyonun halen istenilen düzeyde olmadığını da dikkate aldığını görüyoruz. Bakanlık olarak genel beklentimiz faizin çok daha düşük noktalara gelmesi. Sadece Merkez Bankası'nın değil, bankaların uyguladığı ve Hazine'nin borçlanma faizi de son derece önemli.

BİZİ KISKANIYORLAR:
kriz değil, vizyon reformları yapıyor. 'nin makro verileri birçok ülkeyi kıskandıracak düzeyde. Tek haneli enflasyon yaşıyoruz ve titizlikle koruyoruz. Burada kararlı bir mücadele sürecek. Kurla ilgili olumlu bir seyir izliyoruz. Bu yılı 2015'ten daha iyi görüyorum, enflasyon konusunda da 2017'ye daha güçlü bir şekilde girilecek. Düşük enflasyon büyümeye katkı demek.

6 MİLYON İSTİHDAM

İSTİHDAMDA REKOR:
Türkiye geçen yıl olumsuzluklara rağmen yüzde 4 büyüdü. En başarılı olduğumuz alanlar istihdam. Son 6 yılda 6 milyonun üzerinde istihdam oluşturduk. Bunun içinde kadın istihdamındaki artış sevindirici.

RUSYA'YLA İLİŞKİLER: Rus uçağının düşürülmesinin ardından bazı ilişkilerde sorunlar yaşandı. İki ülke arasında ekonomik bağlar var. Yaş meyve ve sebzeyi Türkiye'den almamak Rusya'da iç piyasa fiyatlarının yükselmesi demek.

ADALETİ SAĞLAYACAK

Başkanlığın parlamentoda temsilde adaleti sağlayacağını vurgulayan Yılmaz, "Parlamento yasama ve idareyi denetleme görevine yoğunlaşacak. Daha etkili ve verimli çalışacak. Kuvvetler ayrılığı daha kuvvetli olacak. Bu sistemi halka anlatmalıyız. Federasyon gibi tartışmalarla sistemi kötülemek istiyorlar" dedi.

İRAN DOĞU'YA AÇILAN KAPIMIZ
İran Türkiye'nin Doğu'ya, Türkiye de İran'ın Batı'ya açılan kapısı. İki ülke arasında Tercihli Ticaret Anlaşması yapıldı. Bunun genişletilmesi yönünde çalışmalarımız mevcut. Bu çerçevede Ekonomi Bakanımız İran'ı ziyaret edecek. bilindiği gibi gümrüklerde modernizasyon yapıyoruz. Ticarette daha iyi bir perspektifimiz olacaktır. Son dönemde bu ülkeden gelen turist sayısında ciddi artış yaşanıyor. Bunun her geçen gün daha da artmasını bekliyoruz. Sadece Nevruz'da Van'a 43 bin İranlı turist geldi.

SURİYELİ'YE MESLEKİ EĞİTİM
Suriyeli sığınmacılara mesleki eğitim vererek üretken hale getirmemiz gerekiyor. Ekonomik hayata katkıda bulunmaya başladılar. Suriye'deki sorunun bir an önce çözülmesini ve bu kişilerin ülkelerindeki imar çalışmalarına katılmalarını ümit ediyoruz.

ESNAFA 150 MİLYON TL KAYNAK
Terörden yoğun olarak etkilenen bölgelerde yapılaşma çalışmalarına hız verilerek bu konuda somut adımlar atıldı. Hükümet olarak bölgede yaşayan halkımıza sahip çıkacağız, yanlarında yer alarak, yaralarını hep birlikte saracağız. HDP'liler halkın terörle aralarına mesafe koymamaları nedeniyle gösterdiği tepkiyi gölgelemeye çalışıyor. Bunu görüyoruz. Terörden etkilenen esnafa faizsiz kredi kullandıracağız. İlk etapta 150 milyon liralık bir kaynak aktarılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlık kalkınmayı şahlandıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN