Putin’i enflasyon dize getirdi

Giriş Tarihi: 22.4.2016
Putin’i enflasyon dize getirdi

Gıda fiyatları yüzünden enflasyonu bir türlü düşüremeyen geri adım attı. Sebze meyveye ambargo uygulayan ’dan ‘görüşelim’ talebi geldi

Uçak krizinin ardından hijyenik koşulları gerekçe göstererek 'den gelen meyve ve sebzeye ambargo uygulayan 'da stokçular da işin içine girince fiyatlar iyice tavan yaptı. Domates nisanda yüzde 5.2 artış gösterirken son 4 ayda meyveye ise yaklaşık yüzde 20 zam geldi. Ülkede enflasyon rakamını en çok artıran kalem gıda olunca yeniden rotayı Türkiye'ye çevirdi. Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Başkan Yardımcısı Aleksey Alekseyenko, Türk temsilcileri, yaş sebze ve meyve ihracatındaki teknik konuların görüşülmesi amacıyla davet etti. Daha önce şifahen yapılan ve bu nedenle Türkiye'nin reddettiği yaş meyve ve sebze ihracatındaki görüşme talebi, Moskova'nın yazılı olarak 26 Nisan'da yeniden görüşmek istemesi üzerine kabul edildi. Yaşanan uçak krizi nedeniyle bir duraksama dönemine girdiklerini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya'nın bu konuda bazı fevri çıkışları bulunduğunu vurguladı. Çelik, "Türkiye öteden beri Rusya'ya ihracatını gerçekleştiriyor. Ne gibi konular gündeme gelecek, teknik düzeydeki arkadaşlarımız onu masada görüşecekler" dedi. Rus yetkililerinin bu hamlesi ihracatçılar tarafından da 'geri adım' olarak yorumlandı. Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, iki ülke ilişkilerinin normale dönmesinin herkesin arzusu olduğunu kaydetti. Kavak, "Böyle bir talebi olumlu yorumluyoruz. Her ay bir ürüne ambargo geliyor. Bu görüşme o nedenle çok önemli, ilişkilerin yumuşaması için dua ediyoruz" diye konuştu.

BİR TANE DOMATES 6 TL'Yİ GÖRDÜ
1 Ocak 2016 itibariyle ambargo uygulamaya başlayan Rusya'da domatesin tanesi 6 liraya kadar çıkmıştı. Çek Cumhuriyeti, Çin, Polonya ve Ortadoğu'dan ithalata başlayan Rusya, lojistik maliyeti ve uzayan yasal süreçler nedeniyle fiyat yükselişinin önüne geçemiyor. Rus halkı şubatta gelirinin yüzde 50.1'ini gıdaya harcadı.

RUSYA'DAN BALİSTİK FÜZE DENEMESİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin’i enflasyon dize getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN