Yerliye destek kaybı önler

Turizmdeki kaybı önlemek için yerli tur operatörlerinden öneri geldi. Tatilbudur.com’un Genel Müdürü , kaybın telafisi için yerli turiste destek verilmesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 23.4.2016
Yerliye destek kaybı önler
Bu yıl turizmde yaşanan düşüşün önüne geçmek için devlet art arda teşvik ve destek paketlerini açıklarken, yerli tur operatörlerinden de alternatif bir öneri geldi. Tatilbudur.com'un Genel Müdürü Bülent , yerli turiste verilecek desteklerin kaybın önüne geçebileceğini söyledi. Kuş, "Uluslararası basında 'de savaş varmış gibi yansıtılıyor. Yabancı basın, 'ye turist gelmemesi için büyük bir kara propaganda yürütüyor. Yurtdışı pazarı için para desteğinden çok algı yönetimi gerekiyor. Oradaki insanları ülkemizde savaş olmadığına inandırmamız gerekiyor. Çünkü insanlarda güvenlik kaygısı var. Güvenlik endişesi duyan yabancı turiste oteli bedava da versek gelmez" dedi.

YAKIT DESTEĞİ ÖNE ÇIKABİLİR
Teşvik ve desteklerin yerli turist için sağlanması gerektiğinin altını çizen Kuş, iç pazar için atılacak her adımın turizme gerçek anlamda katkı sağlayacağını vurguladı. Yerliyi teşvik etmek amacıyla tatil çeki, indirim kuponu gibi alternatifler öneren Kuş, "Ayrıca uçak yakıt desteği yerli tur operatörlerine de verilebilir. Böyle olduğu zaman yerli operatör uçak biletini, transferi yerli turiste bedava sunar. Biz bu tür kampanyalar yapıyoruz ancak bu destekler sağlanırsa süreklilik arz eder" diye konuştu.

AKDENİZ TALEPTE ÖNE GEÇİYOR
Geçmiş dönemde turistin Ege ve Akdeniz tercihlerinin başa baş gittiğini aktaran Kuş, 2016'da Akdeniz'in öne geçtiğini vurguladı. Kuş, "Rusya krizi yerli turistte Akdeniz daha ucuz algısı yarattı. Şu anda Akdeniz'in tercih edilebilirliği yüzde 60" dedi. Antalya'da fiyatların önceki yıllara göre yüzde 30'lara kadar gerilediğini aktaran Kuş, "Ege'de ise oran yüzde 20" dedi.

İÇ PAZAR YÜZDE 25'İN ÜZERİNDE BÜYÜR
Bu yıl iç pazar için tatil ihtimalinin daha yüksek olduğunu aktaran Kuş, "Ancak oteller yerli turiste verebileceği tüm indirimi verdi zaten. Kimse fiyatlar daha da düşer diye beklemesin" dedi. Son yıllarda iç pazarın yüzde 20-25 oranında büyüdüğüne dikkat çeken Kuş, bu yıl oranın daha da artacağını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerliye destek kaybı önler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN