Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hileli ihaleyle hortumladı

Firari İpek, Koza ’ın Himmetdede Maden Tesisi inşaasını düzmece ihaleyle kendi şirketi İK Akademi’ye verdi. İşi ihaleyi veren halka açık Koza Altın yaptı, parayı kasasına atan ise İK Akademi oldu. Koza Altın’ın 70 milyon $’ı hortumlanarak İpek Üniversitesi fonlandı

Giriş Tarihi: 24.4.2016
Hileli ihaleyle hortumladı
Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yardım ettiği gerekçesiyle şirketlerine kayyum atanan ve yurtdışına kaçan İpek'in 'kurgu' ihaleyle halka açık Koza 'ı 70 milyon zarara uğrattığı belgelendi. SABAH, Akın İpek ve kardeşi Cafer Tekin İpek'in Kayseri Himmetdede Maden Tesisi inşaasında yapılan usulsüz ve hileli ihaleyle işi nasıl kendi şirketlerine verdiklerini, tesis inşaatı yapacak firmanın haksız kazançları nasıl cebe attığını, borsaya açık şirketin mal varlığına nasıl çöküldüğünü anlatan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) raporuna ulaştı. İşte 141 sayfalık raporda tek tek tespiti yapılan, Koza Altın'ı ve borsadaki hissedarlarını zarara uğratan 'Himmetdede' operasyonu:

KURGU İHALE YAPTILAR
Firari Akın İpek ve kardeşi, 2012'de Koza Altın'ın Himmetdede Maden Tesisi'nin inşaası için ihale açtı. İhaleye kağıt üzerinde 4 firma (Ender Mühendislik, İlci İnşaat, Lotus İnşaat ve İK Akademi) davet edildi. Teklifler yazılı yapılmadığı gibi gönderilen ve gelen yazılarda şirketlerin unvanları hatta kaşeleri bile yer almadı. Hileli ihaleyle tesis yapım işi 130 milyon dolar artı KDV teklif eden İpek Üniversitesi'nin şirketi İK Akademi'ye verildi. İK Akademi sözleşmeyi Ağustos 2012'de yapmasına rağmen daha iş yapmadan Koza Altın'ın paralarını kendi kasasına aktarmaya başladı. İK Akademi'ye hak ediş avansları temmuz ayından itibaren ödenmeye başladı. Sözleşmeye göre avans ödemesi için teminat mektubu istenmesi gerekirken Akın İpek yavru şirketi İK Akademi'ye göz yumdu ve çek verdirerek işi kapattı. Böylece, işin mali riskini de Koza Altın'a yükledi.

KOZA-İPEK'E AİT LÜKS OTOMOBİLLERİN YARISI SATILDI

ANAHTAR TESLİM ŞAŞTI
Ne mali ne de teknik yeterliliği olan İK Akademi'nin maden tesisini 'anahtar teslim' Koza Altın'a vermesi gerekiyordu. Ancak şirket, tesis inşaatının mühendislik, satın alma ve imalat işlerini Koza Altın'a yıktı. Böylece buradaki harcamalardan yırttı, hiçbir faaliyette bulunmamasına rağmen bu işlerin paralarını da cebe attı.

SPK'DAN AKIN İPEK'E SUÇ DUYURUSU

DEFTERLER TEZGAHI ELE VERDİ
SPK uzmanlarının İK Akademi'nin muhasebe defterlerinde yaptığı incelemeler, bilinçli ve kasıtlı şekilde kurulan aktarım tezgâhını ele verdi. İK Akademi'ye 97 milyon 698 milyon dolar hak ediş ödendi. Bu rakam avans bakiyeyle (Koza Altın'ın İK Akademi'den 18 milyon 861 bin dolar) birlikte 116 milyon 559 bin dolara çıktı. Muhasebe kayıtlarında işin maliyeti 49 milyon 279 bin dolar olarak yer aldı. Aradaki 67.2 milyon dolarlık fark İK Akademi'ye örtülü kazanç aktarımı yoluyla transfer edildi. Bu para o dönemin şartlarında faiziyle 70 milyon doları buluyor. Şirketin kâr marjı da dönemin inşaat bedellerinin kat be kat üzerine yüzde 136'ya çıktı.

Akın İpek, Koza Altın'ın mal varlığını ve sermayesini hortumlamakla suçlanıyor. Koza Altın'daki bu vurgun, şirketin dolaylı ortağı olduğu İpek Enerji ve Koza Anadolu Metal'i de etkiledi.

SUÇ DUYURUSU YAPILDI
SPK, halka açık Koza Altın'ı zarara uğratan, şirketin küçük yatırımcılarını mağdur eden Akın İpek ve Cafer Tekin İpek ile İK Akademi yöneticileri Ali Serdar Hasırcıoğlu ve Şaban Aksöyek hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. İpek ailesi, örtülü kazanç aktarımı, görevi kötüye kullanmak ve sahtecilikle suçlanıyor. SPK Kanunu'nun 21 ve 110'uncu maddelerine göre, bu suçları işleyenler en az 3 yıl hapis cezası ile yargılanıyor. Suç duyurusunda bulunulan kişilere haksız yolla aktarılan para faiziyle geri alınıyor.

KOZA'NIN PARASIYLA ÜNİVERSİTE
Borsaya açık şirketin mal varlığını ve sermayesini hileli yolla İK Akademi'ye aktaran Akın İpek'in bu parayla İpek Üniversitesi'ni tamamlatmaya çalıştığı da rapora girdi. SPK, İK Akademi'nin finansman kaynaklarından örtülü kazancın üniversiteyi fonlamak için kullanıldığını tespit etti.

FİRMA FARKLI TEKLİF AYNI
İha le sürecini araştıran SPK uzmanları, firmaların fiyat tekliflerini inceledi. Olağandışılıklar tek tek saptandı. Tamamı tek elden çıkmış gibi iki şirketin de kalem kalem işlere aynı fiyatı verdiği tespit edildi.

İK AKADEMİ İPEK'İN YAVRUSU
İK Akademi'nin yüzde 100'ü İpek Üniversitesi'nin kurucu vakfına ait. Şirketin eski adı Koza İpek Madencilik. 2012 başında adı İK Akademi oluyor. Hiçbir iş bitirme belgesi olmadan, milyon dolarlık ihaleyi alıyor. İşi aldığında şirkette jeoloji ve maden mühendisi bile yoktu.

KALEM KALEM HİLELİ KAZANÇ
İK Akademi'ye ödenen toplam tutar ($): 116.559.689
Hakedişler ($): 97.698.437
Avans bakiye tutarı ($): 18.861.252
Toplam maliyet ($): 49.279.712
Kazanç ($): 67.279.977 (Bu para Koza Altın'ın o dönemki mevduat faizi eklendiğinde 70 milyon dolar)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hileli ihaleyle hortumladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN