Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yakıt tasarrufu sağlayacak 'jant' tasarladı

Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksekokulu Araştırma Görevlisi Merve Yavuz Erkek, direnç katsayısı düşürülerek, araçlarda yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olacak jant tasarladı.

Giriş Tarihi: 27.4.2016 16:07 Güncelleme Tarihi: 27.4.2016 16:19
Yakıt tasarrufu sağlayacak 'jant' tasarladı

Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksekokulu Araştırma Görevlisi Merve Yavuz Erkek, yaptığı açıklamada, motor ve araç teknolojilerinde son yıllarda ciddi bir gelişme yaşandığını söyledi.

Araç aksamları konusunda yakıt tasarrufuna yönelik bir çalışma yapmaya karar verdiğini dile getiren Erkek, yaklaşık bir yıl önce farklı bir jant tasarımı için araştırma içine girdiğini anlattı.

Bu jantın diğerlerinden farklı olması, özellikle yakıtta tasarruf sağlaması için çalıştığını aktaran Erkek, "Araç sahipleri yakıtın pahalı olmasından sürekli dert yanıyor. Bu çerçevede, nasıl katkımız olur diye düşündük. Eşimin ve bir arkadaşımın desteğiyle sonunda bu jant ortaya çıktı." dedi.

Yaptıkları araştırma sonrasında tasarladığı yeni jantın yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olduğunu belirlediklerini ifade eden Erkek, bu jant için patent başvurusunda bulunduğunu söyledi.

Başvurusunun onaylanmasını beklediğini belirten Erkek, bir kadın olarak tasarladığı jantla bütün sürücülerin cebine, ülke ekonomisine katkı sağlayacağını vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yakıt tasarrufu sağlayacak 'jant' tasarladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN