Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni başkan reel sektöre kucak açtı

Giriş Tarihi: 27.4.2016
Yeni başkan reel sektöre kucak açtı

Merkez Bankası’nın çiçeği burnunda başkanı Çetinkaya, kamuoyu karşısındaki ilk sınavında sınıfı geçti. Piyasa dostu mesajlar veren Başkan Çetinkaya, reel sektöre de kucak açarak, “Onları daha iyi anlamak için çaba sarf edeceğiz” dedi

Merkez Bankası Başkanlığı koltuğuna bu ay oturan ve ilk Politikası Kurulu (PPK) toplantısında koridorun üst bandında yarım puanlık faiz indirimi gerçekleştiren Çetinkaya'dan reel sektörü umutlandıran mesajlar geldi. Yılın ikinci Enflasyon Raporu'nun tanıtımını için ilk kez basın karşısına çıkan Çetinkaya, Merkez Bankası'nın temel aracı olan fiyat istikrarına ortak bir çaba ile ulaşılabileceğini belirtti. "Reel sektörü daha iyi anlamak için çaba sarfedeceğiz" diyen Çetinkaya, her merkez bankası gibi kendilerinin de aktarım mekanizmalarını anlamaya çalıştıklarını ifade etti.

FAİZ TARTIŞMASI NORMAL
Reel sektörle bir araya gelebileceklerinin altını çizen Çetinkaya, "Piyasa gelişmelerini kavramak istiyoruz. Merkez bankasında arkadaşlarımız farklı sektörde faaliyet gösteren birkaç yüz firmayı ziyaret edip, elde edilen bilgileri ve anekdotlari düzenli olarak PPK üyelerine raporluyor. Bu çalışmanın nispeten dar kapsamlı olmakla birlikte bize önemli veriler sağladığını gördük. Bazı şeyleri erken görebilmemizi, bazı verileri daha iyi anlayabilmemizi sağladı. Bu tarz çalışmaları genişletebiliriz. Mesele anlayabilmek. Aktarım mekanizmasını, gelişmeleri ve imkân ölçüsünde verilerin arkasındaki hikâyeyi anlayabilmek. Çünkü sonuçta o hikâyeyi ne kadar anlayabilirsek hem kendi alanımızda hem de diğerlerinde muhtelif aktörlerle bunları paylaşmak konusunda daha başarılı olabiliriz" dedi. Reel sektörün faizle ilgili şikâyetlerini de değerlendiren Çetinkaya, "Faizle ilgili tartışmaların olması normal, çünkü sonuçta firmalar için bir maliyet unsuru. Amacımız daha iyi anlayabilmek ve anlatabilmek" değerlendirmesinde bulundu.

TAHMİN DEĞİŞMEDİ
Gelecek döneme dair enflasyon tahminlerinde bir önceki rapora göre değişiklik yapmadıklarını belirten Çetinkaya, "Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2016 yılı sonunda yüzde 6.3 ile yüzde 8.7 aralığında (orta noktası yüzde 7.5), 2017 yılı sonunda ise yüzde 4.2 ile yüzde 7.8 aralığında (orta noktası yüzde 6) gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz" diye konuştu. Çetinkaya ocak ayında 37 dolar olarak tahmin ettiklerini 2016 yılı ham petrol fiyat öngörüsünü, 40 dolara çıkardıklarını söyledi.

YENİ BAŞKANDAN 5 KRİTİK MESAJ

Daha sade para politikası: Tercihimiz daha sade ve öngörülebilir bir politikası olacak. Nihai amacımız fiyat istikrarını sağlayarak ekonomik istikrarı pekiştirmek. Sadeleşme adımı gevşeme değil.
Sadeleşme makul hızda olacak: Önümüzdeki dönemde tek bir politika faizi daha dar ve simetrik bir faiz koridoru olası risk senaryolarında yeterli politika manevra alanını verecek. Sadeleşmeyi olabilecek en makul hızla tamamlama hedefindeyiz. Bir takvim belirlemedik.
Oynaklık düşerse daha dar faiz politikası: Küresel oynaklıklarda düşüşün devam etmesi durumunda sıkı para politikasını daha dar bir faiz politikası içinde uygulayabileceğiz. Önümüzdeki dönemde koşullar elverdiği ölçüde sadeleşme adımlarına devam edeceğiz.
Sıkı duruş korunacak: Enflasyon beklentilerini, fiyatlama davranışlarını ve diğer gelişmeleri dikkate alarak para politikasındaki sıkı duruşu gerekli gördüğümüz süre boyunca koruyacağız.
Finansal koşullardan iç talebe destek: Küresel oynaklıklardaki azalmanın sürmesi ve finansal koşullarda yaşanan iyileşme yurt içi finansal koşulları da olumlu etkiliyor. Bu gelişmeler doğrultusunda önümüzdeki dönemde gelir ve güven kanallarıyla finansal koşulların iç talebi desteklemesini bekliyoruz.

KONUTTA KALİTE FİYATI ARTIRDI
Enflasyon Raporu'nda yapılan başka bir çalışma ile Türkiye genelinde konut fiyatlarında meydana gelen nominal artışın yaklaşık dörtte birinin, reel artışların ise yaklaşık yarısının kalite artışlarından kaynaklandığı ortaya kondu. Başka bir çalışmada ise asgari ücretteki artışın tüketici kredilerileri üzerinde özellikle ihtiyaç ve taşıt kredileri ile artırıcı bir etki yaptığı belirlendi.

ENFLASYON TAHMİNLERİ VE BEKLENTİLER
% 7.5
2016 yıl sonu
Bu yıl sonu için enflasyon tahmini yüzde 7.5 olarak belirlendi

% 6.8
12 ay sonrası
Beklenti anketinde 12 ay sonrası için piyasa yüzde 7.8 oranında enflasyon öngörüyor.

% 5.5
24 ay sonrası
Merkez 24 ay sonra için, yüzde 7.1 olan piyasa beklentilerinin altında enflasyon tahmin ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni başkan reel sektöre kucak açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN