İmzası kurumadan vurgun...

Giriş Tarihi: 28.4.2016
İmzası kurumadan vurgun...

sektörüne getirilen İŞKUR desteği, imzası kurumadan istismar edildi. Bazı holdingler haklarının çok üzerinde istihdam teşviki almak için, yüzlerce çalışanını turizme kayıtlı gösterdi

Zor günler yaşayan sektörüne destek için açıklanan teşvik paketleri daha imzaları kurumadan yolsuzluk ve usulsüzlüklere sahne oldu. Turizmdeki istihdamı korumak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları tarafından özel olarak çıkarılan İŞKUR İşbaşı Eğitim Paketi'nde, milyonlarca dolarlık usulsüzlük yapıldığı tespit edildi.

VURGUN NASIL İŞLEDİ?

Teşvikli istihdamdaki vurgun çarkının ise şu şekilde işlediği öğrenildi: 12 Nisan'da hayata geçirilen teşvik uygulaması otellerdeki çalışan sayısının yüzde 10'unu geçmemek şartıyla İŞKUR tarafından istihdam desteği verilmesini kapsıyor. Antalya ve 'da 44 bin 753 kişinin faydalanmasının planlandığı program için de yaklaşık 260 milyon TL'lik kaynak ayrıldı. Destek, sektörde çalışanların yaklaşık 5'te 1'ini kapsaması açısından büyük önem taşıyordu. Ancak iddiaya göre aralarında büyük holdinglerin de bulunduğu bazı şirketler hülle gibi bazı yöntemler kullanarak haklarının çok üzerinde teşvikli istihdam sağladı. Kimileri yüzlerce çalışanı bir gecede farklı şirketlerin üzerine kaydırarak kota aldı, hatta bazı büyük grupların sektör dışındaki firmalarını da buna alet ettiği öğrenildi. Daha fazla kota almak için tekstil işçileri bile turizm şirketlerine kayıtlıymış gibi gösterildi.

İNCELEME BAŞLATILDI

Her bir otel için yüzde 10 olan istihdam destek kotası, uyanık işletmecilerin otellerinde yüzde 65'lere kadar çıktı. 44 binden fazla kişiyi kapsayan teşvik uygulamasında kota doldu. SGK'da detaylı bir inceleme başlatıldı

MASRAFI İŞKUR KARŞILIYOR

Antalya ve Muğla'da konaklama faaliyeti yürüten işletmeleri kapsayan uygulama, turizmci açısından büyük önem taşıyor. Teşvik kapsamında 2015'te 9 ay çalışan, 3 ay işi askıya alınan toplam 44 bin 753 kalifiye ve eğitimli turizm çalışanının istihdamı durumunda sigorta primleri ve ücretleri İŞKUR tarafından karşılanıyor. Ancak her şirket bu avantajdan mevcut istihdamının yüzde 10'u kadar yararlanıyor. Pakette yabancı çalışanların prim yükünün düşürülmesinden denkleştirme uygulamasına, yabancı dil bilen personel alınarak Türkiye'ye gelen turiste danışmanlık vermesinden eğitim desteğine kadar birçok farklı teşvik de yer alıyor.

İSTİSMAR EDİLDİ BAZI

otel gruplarının İŞKUR desteğini istismar ettiğini belirten Titanic Otelleri Finans Koordinatörü Melik Yetim, "Birçok şirket usulsüz yönteme girişerek hakkının çok çok üzerinde istihdam sağladı. Bu istismarı yapanlar en ağır şekilde cezalandırılmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmzası kurumadan vurgun...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN