Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Apple'a bir şok daha

Wall Street’in aktivist milyarder yatırımcıların Carl Icahn, endişeleri nedeniyle elindeki tüm Apple hissesini sattığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 29.4.2016 16:00
Apple'a bir şok daha

Bu hafta yıllık bazda satışlarının 13 yıl sonra ilk kez azalması nedeniyle hisselerinde yüzde 8 değer kaybı yaşayan 'li teknoloji devi Apple'a bir darbe de en büyük yatırımcılarından birinden geldi.

Milyarder yatırımcı Carl Icahn üç yıl sonra Apple hisselerini satma kararı aldı. Icahn, Apple'ın 'e ile olan ilişkisi nedeniyle pozisyonunu kapattığını kaydederek "Çıktım çünkü konusunda endişeliyim" diye konuştu.

Icahn, Apple'in Çin'deki girişimlerine yönelik "Daha önce de bir sürü insan denedi ve bir sürü yenildi" dedi.Icahn'ın elindeki hisseleri sattığını açıklamasının ardından şirketin hisseleri yüzde 2,7 oranında düşüşle 95,18 dolara geriledi.

'TSUNAMİ' ENDİŞESİ

Milyarder yatırımcı Apple'ın Çin'de 'tsunami'ye kapılabileceğinden endişe ettiğini ifade etti. Icahn, "Çin konusunda birazdan fazla endişe ediyorum" dedi ve Çin hükümetinin Apple'ın ürünlerini satmasını zorlaştırabileceğinden endişe ettiğini belirtti.

Apple hisse senedi satışı konusunda resmi bir açıklama yapmadı.ABD'deki hisselerin takibi için başvurulan sitelerden FactSet'e göre 2015 sonunda Icahn'ın elinde 46 milyon Apple hissesi olduğu biliniyor.

Çin, Apple iTunes Movies ile iBooks hizmetlerini kapatma kararı almıştı.

APPLE'DAN ÇOK KAZANDI

Milyarder yatırımcı ilk büyük yatırımını yaptığı 2013 yılından bu yana Apple yatırımından neredeyse servet kazandı.CNNMoney sitesine göre yatırımcı elindeki hisselerden 2 milyar doların üzerinde kazanç elde etti.

Yatırımcının bu kârını nakit olarak elinde tutmak istediği için tüm hisseleri sattığı da konuşuluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Apple'a bir şok daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN