Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HAK- 1 Mayıs’ta ’da

HAK-, 1 Mayıs’ta ideolojik grupların Taksim’i provoke etmelerine meydan vermemek için ları ’da yapma kararı aldı. Başkan Arslan, “Her yer Taksim anlayışıyla, coşkuyla kutlayacağız” dedi

Giriş Tarihi: 30.4.2016
HAK-İŞ 1 Mayıs’ta Sakarya’da
HAK- Genel Başkanı Mahmut Arslan, bu yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü 'da kararı aldıklarını belirterek, "Taksim ısrarından vazgeçilmesi önemli bir aşama" dedi. Başkan Arslan, düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin uzun yıllardır 1 Mayıs'ı, hem tarihsel gelişimine hem dünyadaki uygulamalarına aykırı olarak gerginlik, çatışma, kaos ve ülkenin gündemini uzun süre meşgul eden bir anlayışla kutladığını anlattı. Hak-İş'in ilk defa 1993'te bütün bu tabuların dışında Taksim'de 1 Mayıs'ı 12 Eylül'den sonra kutlayan ilk örgüt olduğunu, Türkiye'nin pek çok alanında da kutladıklarını anlatan Arslan, geçmiş yıllarda 1 Mayıs'ta DİSK, Türk-İş ve diğer gruplarla ortak kutlamalar yaptıkları hatırlattı. Hak-İş olarak, Ankara, Karabük, Kayseri ve Konya'da kutlama yaptıklarını hatırlatan Arslan, şöyle konuştu:

TAKSİM'DE SEMBOLİK KUTLAMA
"Bu yıl Sakarya'da kutlamaları gerçekleştireceğiz. Taksim ısrarının tarihsel bir nedeni olabilir, buna saygı gösteriyoruz. Ancak bizim için bütün alanlar 1 Mayıs alanlarıdır. Bütün meydanlar Taksim Meydanı'dır bu anlamda. Memnuniyetle ifade ediyorum ki aklı selim galip geldi, Taksim ısrarından vazgeçilmiş olması önemli bir aşama. Bir kısım gruplar, yine 1 Mayıs'ı ideolojik yaklaşımlarına, doğrularına alet etmek isteyebilir. Kamuoyu 1 Mayıs deyince artık gerginlikleri, TOMA'ları, gazları, copları hatırlamamalı. Bugün gelinen nokta önemli." Arslan, Taksim'deki sembolik kutlamaların devam edeceğini, bu kapsamda cumartesi günü saat 11.00'de Kazancı Yokuşu'na karanfil bırakacaklarını, daha sonra Taksim Anıtı'na çelenk koyduktan sonra Sakarya'ya gideceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HAK-İŞ 1 Mayıs’ta Sakarya’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN