Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın ithal mallarına TSE onayı

Giriş Tarihi: 2.5.2016 12:00

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz, Standartlar ve Metroloji Teşkilatı (SSMO) ile imzalanan birliği anlaşması kapsamında, bu ülkeye ihraç edilecek zorunlu incelemeye tabi ürünlerde uygunluk değerlendirme belgesinin TSE tarafından verileceğini bildirdi.

Korkmaz, yaptığı yazılı açıklamada, TSE'nin, SSMO ile "birliği Mutabakat Zaptı" ve "Yükleme Öncesi İnceleme (PSI) Uygulama Programı" anlaşmalarını imzaladığını belirtti.

Söz konusu anlaşmalarla, TSE ile SSMO'nun, standardizasyon, uygunluk değerlendirme, muayene, deney, metroloji ve kalibrasyon alanlarında iş birliği yapmasının öngörüldüğü bilgisini veren Korkmaz, "Ayrıca PSI Uygulama Programı ile TSE, Türkiye'den veya üçüncü ülkelerden 'a ihraç edilecek zorunlu incelemeye tabi ürünlerde, SSMO adına uygunluk değerlendirme belgesi vermek üzere yetkili kuruluş kılındı." ifadelerini kullandı.

Korkmaz, "Yapılan bu anlaşma ile TSE'den belgeli ürünler hiçbir ek muayene ve deneye tabi tutulmadan Uygunluk Değerlendirmesi (CoC) belgesi almaya hak kazanacak ve söz konusu ürünler Sudan gümrüklerinde test ve muayeneye tabi tutulmadan ülke piyasasına girecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Korkmaz, TSE'nin, 1 Mayıs itibarıyla Sudan'a gıda ürünleri, kimyasal ürünler, yapı malzemeleri, otomotiv aksesuarları, tekstil ürünleri, oyuncaklar, hayvan yemleri, elektrik ve elektronik ürünler kapsamında yükleme öncesi gözetim faaliyetleri hizmeti vermeye başladığını aktarırken, "TSE bu ürünlerin yanı sıra makineleri ve teçhizatı kapsamında da Sudan'ın yaptığı ithalatta tek yetkili kuruluş olarak atanmıştır." dedi.

YÜKLEME ÖNCESİ GÖZETİM HİZMETİ

Ortadoğu ve Afrika ülkeleri tarafından talep edilen yükleme öncesi gözetim faaliyetlerinin TSE için büyük öneme sahip olduğunu belirten Korkmaz, şunları kaydetti:

"Yükleme öncesi gözetim hizmeti ülkeler için ticari ve gümrük vergisi kaçakçılığı ile mücadelede ve idari altyapı yetersizliklerinin giderilmesinde çözüm sağlamaktadır. Bu uygulama aynı zamanda ihracatçı firmalar açısından da müşteri şikayetleri, ürün iadeleri, para ve imaj kaybı gibi bir takım risklere karşı korunma sağlamaktadır.

Günümüzde, pek çok ülkede yükleme öncesi gözetim faaliyeti, yukarıda bahsi geçen nedenlerden dolayı zorunlu tutulan bir uygulamadır. Özellikle son yıllarda Enstitümüz ve diğer ülkelerin standart kuruluşları arasında yükleme öncesi gözetim protokolleri imzalanmış ve bu faaliyetler yürütülmeye başlanmıştır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sudan'ın ithal mallarına TSE onayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN