Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bank of China’ya kuruluş vizesi çıktı

BDDK, dünyanın en büyük yedinci bankası olan Bank Of China’ya kuruluş izni verdi. Merkezi İstanbul’da olacak olan bankanın 9 ay içinde faaliyete geçmesi planlanıyor

Giriş Tarihi: 4.5.2016
Bank of China’ya kuruluş vizesi çıktı
Son 13 yılda yapılan reformlarla, dünyanın en güçlü bankacılık sistemlerinden birine sahip olan 'ye yabancı yatırımcı iştahı devam ediyor. 3.6 trilyon dolarlık aktif büyüklüğü ile dünyanın en büyüğü olan Çinli ICBC'den sonra, 2.6 trilyon dolarlık bir başka dev Bank of China, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'dan kuruluş iznini aldı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, söz konusu başvurunun 'ye olan yabancı ilgisinin önemli bir göstergesi olduğunu ifade etti. Bankanın merkezinin İstanbul'da olacağına işaret eden Şimşek, Bank of China'nın 9 ay içinde faaliyete geçmesinin beklendiğini belirtti. Bank of China, 2011'den bu yana 'de temsilcilik ofisi bulunduruyor.

DÜNYADA 7'NCİ SIRADA
Banka, sermaye açısından dünyadaki en büyük bin banka arasında 7'nci sırada yer alıyor. Dünyanın ilk 500 büyük şirketinin yer aldığı 'Global 500' sıralamasında da 59'uncu. Bankanın, Türkiye'de 300 milyon dolar karşılığı Türk Lirası sermayeli bir mevduat bankası kurulmasına yönelik talebi bulunuyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bank of China’ya kuruluş vizesi çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN