Enflasyon 3 yılın dibinde

Enflasyon, gıda fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle, nisanda yüzde 6.57’ye geriledi. Gıdada ise fiyat artışı 12 yılın dibine indi. Merkez Bankası’nın faiz indirimine bu ay da devam etmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 4.5.2016
Enflasyon 3 yılın dibinde
Enflasyonun çift haneye yükselmesinde ana belirleyici olan gıda fiyatlarında, şubat ve martta başlayan düşüşün nisanda hız kazanması, tüketici fiyatlarını 3 yılın en düşük seviyesine çekti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan verilere göre, nisanda Tüketici Fiyatları Endeksi (TFÜE) yüzde 0.78 ile beklentilerin altında artarken, yıllık enflasyon yüzde 6.57 ile Mayıs 2013'ten bu yanaki en düşük seviyeye geriledi.

GIDA 12 YILIN EN DÜŞÜĞÜNDE
Ocak ayında yıllık bazda yüzde 11 olan gıda enflasyonu, nisanda yüzde 1.38 ile Ocak 2004'ten bu yana en düşük seviyeye indi. Gıda fiyatlarındaki düşüşün 'nın uyguladığı ambargo nedeniyle iç pazara yönelen yaş-sebze meyvenin fiyatları aşağı çekmesinden kaynaklandığı belirtiliyor. Ayrıca hükümetin gıda fiyatlarındaki yüksek seyrin düşürülmesi için başta et olmak üzere bazı tavan fiyat uygulamaları da fiyat düşüşüne destek oldu.

EN YÜKSEK ARTIŞ GİYİMDE
Aylık bazda nisanda en yüksek artış yüzde 12.60 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. Aylık düşüş gösteren tek grup ise yüzde 1.48 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Enflasyonu aylık bazda aşağı çeken en önemli unsurun gıda olduğuna çeken İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, " yaptırımları ve olumlu hava şartlarının gıda üzerinde etkili olduğunu düşünüyoruz" dedi. Halk Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı ise, gıda fiyatlarındaki sert düşüşün ana rolü astlendiğine dikkat çekerken, çekirdek enflasyondaki iyileşmenin sınırlı olduğunu vurguladı.

MERKEZ BANKASI'NIN FAİZDE ELİ RAHATLAR
Enflasyondaki iyileşmenin Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinin devamını getirebileceğine işaret ettiğini belirten ALB Forex Araştırma Uzmanı Rıdvan Baştürk, kur tarafında yaşanan aşağı yönlü eğilimin de enflasyondaki geri çekilmeye destek olduğunu söyledi. Ziraat Yatırım analisti Bora Tamer Yılmaz ise yalnızca sıkı para politikası ile değil, mali ve finansal tarafta da gıda komitesi gibi siyasi idare gerektiren cephelerde enflasyon mücadelenin başarı ile sürdürüldüğünü söyledi.

YATIRIMA KATKI SAĞLAR
Ocak ayında yüzde 9.58 olan yıllık enflasyonun, nisanda yüzde 6.57'ye kadar gerilediğini belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyondaki düşüşün yatırıma, üretime ve ekonominin öngörülebilirliğine önemli katkı sağlayacağını söyledi. Maliye Bakanı Ağbal, yakalanan söz konusu trendin ekonomiye ilişkin alınacak kararlarda da önemli bir itici güç olacağını ve karar alıcıları rahatlatacağı değerlendirmesinde bulundu.

MÜCADELE SÜRECEK
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, enflasyondaki düşme eğiliminin, Orta Vadeli Program'da yıl sonu hedefi olarak yer alan yüzde 7.5'in korunmasını sağladığını bildirdi. Enflasyondaki gerilemede baz etkisinin yanı sıra Türk Lirası'nın istikrarlı seyri ve birikimli döviz kuru etkisinin zayıflamasının da etkili olduğunu belirten Yılmaz, "Belirsizlikleri azaltarak sürdürülebilir büyümeye katkı sunan enflasyon ile mücadelemiz devam edecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enflasyon 3 yılın dibinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN