Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fed başkanlarından faiz artışı sinyali

San Francisco Fed Başkanı Williams ve Cleveland Fed Başkanı Mester, haziranda faiz artışına gidilebileceği sinyalini verdi.

Giriş Tarihi: 4.5.2016 10:11 Güncelleme Tarihi: 4.5.2016 10:12
Fed başkanlarından faiz artışı sinyali

ABD Merkez Bankası (Fed) San Francisco Şubesi Başkanı John Williams, ülke ekonomisinin beklenen iyileşmeyi göstermesi halinde haziranda faiz artırımını destekleyeceğini söyledi.Williams, Bloomberg Radyosuna verdiği mülakatta ABD ekonomisine ve politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Büyümenin ve enflasyonun yüzde 2 hedefine yaklaşması ve güçlü istihdamın artışının devam etmesi durumunda haziranda faiz artışına gidilmesinin uygun olacağını belirten Williams, buna karşın, gelecek verilerin fikrini değiştirebileceğini vurguladı.

San Francisco Fed Başkanı Williams, Fed'in ekonominin beklenenden daha zayıf bir performans göstermesi durumunda beklemeye devam etmesi gerekebileceğini kaydederken, faiz kararının verilere dayanacağını yineledi.

Şu anki Fed Başkanı Janet Yellen'in, San Francisco Fed Başkanı olduğu dönemde Araştırma Direktörü görevinde bulunan Williams, Yellen'in görüşlerine destek vermesiyle tanınıyor ve bu nedenle piyasalar tarafından yakından takip ediliyor.

"BEKLEMEK DAHA FAZLA DALGALANMA YARATABİLİR"

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester de Florida'da düzenlenen politikası konferansında faiz artışını ertelemenin risklerine dikkati çekti.

Mester, faiz artışına gitmek için piyasaların sakinleşmesini beklemenin daha fazla dalgalanma yaratabileceğini dile getirdi. Mester, Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinde (FOMC) bu yıl oy hakkı bulunan üyeler arasında yer alıyor. San Francisco Fed Başkanı Williams ise rotasyon kuralı çerçevesinde gelecek yıl oy hakkı kazanacak.

FED FAİZ KARARINI AÇIKLADI!

Aldığı kararlarla sadece Amerikalıları değil, tüm dünyayı etkileyen FOMC üyeleri yaklaşık 6 haftada bir 'da toplanıyor. FOMC'nin toplantı bildirileri ve bundan 3 hafta sonra yayımlanan toplantı tutanakları, küresel piyasaların sabırsızlıkla beklediği gelişmelerin en başında geliyor.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı 14-15 Haziran'da Fed'in Washington'daki merkezinde yapılacak.

FED NİSAN VEYA HAZİRANDA FAİZ ARTIRABİLİR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fed başkanlarından faiz artışı sinyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN