Küresel yatırımcıya özel davetiye çıktı

Hükümet, yabancı yatırımcının önünü açacak 10 maddelik paket hazırladı. Paketi bu hafta Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını söyleyen Maliye Bakanı Ağbal, “’yi bölgesel hizmet merkezi yapacağız” dedi

Giriş Tarihi: 4.5.2016
Küresel yatırımcıya özel davetiye çıktı
Hükümet, küresel yatırımcıya özel davetiye hazırladı. Dünya devlerinin bölge ofisleri ve üretim merkezlerini 'ye taşımasını teşvik edecek 10 maddelik yatırım paketi bu hafta Bakanlar Kurulu'na sunuluyor. Buna göre, Yunanistan, İtalya, İngiltere'deki bölge ofisini 'ye taşıyan firmaların gelir ve kurumlar vergisinde indirime gidilecek. Damga vergisi-harç yükü azalıyor, ücretsiz danışmanlık hizmeti başlıyor. Bölgesel üretim merkezi kavramı da ilk kez vergi yasalarına giriyor.

BÖLGESEL ÜRETİM MERKEZİ
Tasarı yatırım ortamının iyileştirilmesi başta olmak üzere eylem alanındaki birçok konuyu kapsıyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, " bölgesel hizmet merkezine dönüşecek" müjdesini verdi. Pakette Damga Vergi ve Harçlar Kanunu'na ilişkin de düzenlemeler yer alıyor. Azami tutardan vergi alınan sözleşmelerde değişiklik yapılmak istendiğinde artan bedele ilişkin damga vergisi alınmayacak. Düzenleme kapsamında kamu ihalelerinde iptal olması halinde damga vergisi iade edilecek. Pakette, Kurumlar Vergisi'nde yapılan indirimin kapsamı genişletilecek.

YATIRIMCININ ÖNÜNÜ AÇACAK 10 ÖNEMLİ HAMLE
Bölge ofisini Türkiye'ye taşıyana vergi teşviki
Bölgesel üretim merkezini getiren Kurumlar Vergisi vermeyecek
Yatırımcının damga vergisi ve harç yükü azalıyor
Yatırımcıya ücretsiz danışmanlık hizmeti başlıyor
Girişimciye düşük faizli kredi sunuluyor
Yatırım arazileri envanteri yatırımcıya açılıyor
Teknoloji yatırımlarına uzun vadeli kredi
Gümrük işlemleri kolaylaşıyor
Enerji lisans-ruhsat-izin işlemleri hızlanıyor
İşyeri açma bir haftayı geçmeyecek

BES'TE KALANAMAAŞ DESTEĞİ VERİLECEK
Ağbal , BES veya hayat sigortasında bir süre sistemde kaldıktan sonra toplu ödeme almak yerine aylık maaşa dönenlere vergisel teşvik getireceklerini söyledi. Ağbal, "BES'te kalmak için öngörülen sürelere yaklaşıldı. Kişilerin biriken paralarını toplu almak yerine sistemde kalarak aylık ödemeye geçmeleri halinde mevcut vergileme sisteminde de onların lehine iyileştirme düzenlemeleri yapıyoruz" dedi.

MUHTASAR İLE SOSYAL GÜVENLİKTE BİRLEŞME
Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele ve Gelir İdaresi'nde İdari Kapasitenin Artırılması Teknik Yardım Projesi'nin tanıtımında konuşan Bakan Ağbal, muhtasar beyanname ile sosyal güvenlik bildirgesinin birleştirileceğini bildirdi. Ağbal, "Vergi tasarısında tasarrufun özendirilmesini sağlayacak birtakım vergisel düzenlemeler yapacağız" dedi. Ağbal, "Faizlerin düşmesini bekliyor musunuz?" sorusuna da "Merkez Bankası Başkanımız, Merkez Bankamız, yetkili kurumları, bütün bu gelişmeleri dikkate alarak bir karar verecektir" yanıtını verdi. Faizsiz finansa da destek mesajı veren Ağbal, "Faizsiz finans uygulamalarındaki ilave maliyetleri kaldırarak kredide fonlama maliyeti ne ise faizsiz finans kuruluşlarına da aynı şartları getireceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel yatırımcıya özel davetiye çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN