Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Talih Kuşu 5 Ağustos’ta uçacak

Daha önceki iki ihalesi başarısız olan Milli Piyango için yarın ilana çıkılıp, teklifler 5 Ağustos’ta alınacak. Peşinat düşürülürken, şirketlere günde iki çekiliş hakkı getirildi

Giriş Tarihi: 5.5.2016
Talih Kuşu 5 Ağustos’ta uçacak
Hükümet, ilk iki denemesi başarısız olan Milli Piyango ihalesi için şartlarda pek çok kolaylığa giderek yılan hikâyesine dönen süreci yedi yılın ardından tamamlamak amacıyla düğmeye bastı. Milli Piyango İdaresi'ne ait şans oyunları lisans ihalesinin ilanına yarın çıkılacak. İlan kapsamında tekliflerin de 5 Ağustos'ta alınması hedefleniyor.

ŞARTLAR İYİLEŞTİRİLDİ
Şans oyunlarının özelleştirilmesine ilişkin olarak düzenlenen toplantıda konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yönetmelik ve diğer dokümanlarda yapılan iyileştirmeler sonucunda, ihaleye daha fazla yatırımcının katılmasını beklediklerini söyledi. Ağbal, Milli Piyango İdaresi'nin lisansa konu şans oyunlarını düzenleyemeyeceği ve ayrı bir lisans veremeyeceği hususunun yönetmelikte açık şekilde belirlendiğini belirtti.

BİR GÜNDE İKİ ÇEKİLİŞ HAKKI
Önceki ihalede, aynı oyun için günde bir kez çekiliş hakkı bulunduğu belirten Ağbal, bu hakkın yeni ihalede sayısal oyunlar için ikiye çıkarıldığını bildirdi. Buna göre bir hafta içinde 14 çekiliş yapmak teknik olarak mümkün hale geldi. Bu uygulama işletmenin elde edeceği hasılatı da artıracak. İhaleyi alan firmanın vadeli ödeme seçeneğini tercih etmesi halinde önceki ihalede peşinat tutarının yüzde 40 olduğunu anımsatan Ağbal, yeni ihalede bu tutarı yüzde 20 olarak belirlediklerini kaydetti.

GÜNDE İKİ KEZ ŞANS TOPU
Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü Muammer Çolak ise iki çekiliş hakkı konusunda şu bilgileri verdi: "Günde iki kez yapılacak çekiliş Sayısal Loto, Şans Topu, Süper Loto ve 10 Numara için geçerli olacak. Diyelim ki saat 14.00 çekilişi... 14.00'e kadar vatandaş oyun oynayabilecek. Yeni oyun süreci saat 14.00'ten sonra başlayacak."

Peşin ödeme oranı yüzde 20'ye indirildi

İmtiyaz sözleşmesi değil, özel hukuk sözleşmesi ihalesi olacak.
Milli Piyango İdaresi lisansa konu şans oyunları düzenleyemeyecek.
İdare yeni lisans vermeyecek.
Şirketlerin hem dolar hem lira cinsinden ödeme yapmasına vize çıktı.
Aynı gün için günde iki kez çekiliş hakkı sağlandı.
İşletmeci kendisinde olmayan yetkinlik için başka bir operatörü yanına alabilecek.
Yeni oyunların onay süreleri kısaltıldı.
İhalede peşinat tutarı yüzde 40'dan 20'ye indirildi.
Hisselere rehin hakkı getirildi.

İlk talipliler Net ve bilyoner.com

Ağbal'ın Milli Piyango ihalesi için değişen şartları açıklamasının ardından ilk açıklama daha önce ihaleyi kazanmasına rağmen ödemeyi yapamayan Net Holding'den geldi. Net Holding'den yapılan açıklamada, "Türkiye'deki şans oyunları pazarına inancımız devam ediyor. Özelleştirilme sürecinde en önemli yatırımcılardan biri olmayı planlıyoruz" denildi. Bir başka talip de bilyoner.com. Online bahis sitesinin genel müdürü Sait Kayahan daha önce Özelleştirme İdaresi'yle kapsamlı görüşmeler yaptıklarını duyurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Talih Kuşu 5 Ağustos’ta uçacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN