Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel dönüşüme yeni ayar

Polat Holding Başkanı Adnan Polat, “Kentsel dönüşüm yasasında sıkıntılı alanlar var. Bakanlık bünyesinde bir çalışma grubu oluşturuluyor. Bu sıkıntılar çözülecek” dedi

Giriş Tarihi: 7.5.2016
Kentsel dönüşüme yeni ayar

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Türkiye'nin özel sektör tarafından hayata geçirilen en büyük kentsel dönüşüm projesi Piyalepaşa 'da temel atma aşamasına 15 yılda geldiklerini söyledi. "1 metrekarelik alanda hak sahibi olan bile kat karşılığı yer istiyor. Artık insanlar avukatlarla birlikte gelip daha fazla kazanmanın derdinde. Burada kötü niyet var" diyen Polat, kentsel dönüşüm yasasındaki bu sıkıntılar nedeniyle projelerin geciktiğini kaydetti.

ÇALIŞMA GRUBU KURULUYOR
Bu durumun düzeltilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile toplantılar yaptıklarını dile getiren Polat, "Bakanlık liderliğinde bir çalışma grubu oluşturuluyor. Biz de bu grubun içinde olacağız. Özel sektör ve ilgili kamu kurumu yetkililerinin bulunduğu bir grup olacak. Bu şekilde yasadaki sıkıntılı alanlar düzenlenecek ve gecikmelerin önüne geçilecek" diye konuştu.

YÜRÜME TÜNELİ YAPILACAK
Piyalepaşa İstanbul'un temel atma törenindeki konuşması sırasında projeye metro bağlantısı isteyen Polat'a İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı , "Çağlayan Adliyesi'ne metro bağlantısı yapacağız. Oradan buraya tünel yaparsınız metro konusu çözülür. Biraz hareket etmek lazım" diye cevap verdi. Beyoğlu Belediye Başkanı ise insanların otoparkı, sosyal alanları, okulu olan alanlarda yaşamak istediklerini belirterek, "Kentsel dönüşüm bu ihtiyaca cevap verecek" dedi.

PROJE 2019 SONUNDA TAMAMLANACAK
Beyoğlu Piyalepaşa'da 92 dönüm arazi üzerinde 800 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen Piyalepaşa İstanbul'da 1+1'den 4+1'e kadar değişen farklı büyüklük ve tipte 760 daire ve 190 rezidans yer alıyor. Ticari üniteler, otel ve sosyal alanların yer aldığı projede ayrıca 120 mağazanın bulunacağı 1 kilometre uzunluğunda bir de alışveriş caddesi yer alacak. Projenin 2019 sonunda bitirilmesi planlanıyor.

OKMEYDANI DA DÖNÜŞÜME GİRİYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ise Piyalepaşa İstanbul'un temel atma töreninde konuştu. Bakan Sarı, Okmeydanı'nda da kentsel dönüşümün başlayacağını açıkladı. "Bugüne kadar kontrolsüz bir gelişme gösteren Okmeydanı'nda 24 harabe halinde bina, 10 binlerce sağlıksız yapı var" diyen Sarı, bu projeyle mevcut alanların yenileneceğini, bölgenin afete karşı riskli olan dokusunun düzeltileceğini, vatandaşın güvenli yaşam alanlarına kavuşacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşüme yeni ayar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN