Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alışverişe anne morali

Perakende sektörü ile atağa kalktı. AVM’ler doldu, markalar satışlarını artırdı. Annelere en çok elektronik eşya, giyim-aksesuvar ve kuyum ürünleri alındı

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Alışverişe anne morali
Son 3 haftadır hareketlenmeye başlayan perakende sektörü, 'nün etkisiyle büyük bir moral buldu. AVM'lere giriş sayısı artarken markalar da bu hafta satışlarını yüzde 20 oranında artırdı. Sektörünün büyük bir heyecanla beklediği ve bugün kutlanan Anneler Günü, her yıl cirosunu geçiyor. Annnelerine çiçekten çikolataya, gömlekten aksesuvara kadar birçok kategoride hediye almak için AVM'lere ve mağazalara koşan tüketiciler, büyük şehirlerdeki trafiği bile etkiliyor. Alışverişte son dakikacıların devreye girmesiyle Anneler Günü ve özellikle bir gün öncesinden hediye yarışına giren tüketiciler, yoğun araç trafiğine neden oluyor.

AVM'YE DÖNÜŞ VAR
Perakendeciler, geçtiğimiz dönemde güvenlik nedeniyle temkinli davranan ve AVM'lerden uzak kalmaya özen gösteren tüketicilerin yeniden alışverişe döndüğünü söyledi. Tüketici psikolojisinin düzelmeye başladığını belirten sektör temsilcileri, "Her şey normale dönüyor. Mayıs ayı gayet iyi başladı. Bunda yeni sezonun da etkisi büyük oldu. İndirim dönemi devreye girmemesine rağmen cirolar gayet iyi gidiyor. Anneler Günü, yılbaşı ile birlikte en çok satış yaptığımız dönem. Mayıs ayı cirolarımız şubatı geçiyor" dedi.

CİRODA BÜYÜK FARK
Perakendecilerin verdiği bilgiye göre son 4 yıldır elektronik eşya, giyim-aksesuvar ve kuyum sektörlerinde mayıs ciroları şubata yüzde 25 fark atıyor. Sektörün genel olarak bu ay gerçekleştireceği cironun ise 1.5 milyar TL olacağı hesaplanıyor. Anneler Günü'ne özel kampanyalar yapan perakendeciler verdikleri hediye çekleriyle gelecek dönem yapacakları satışı da garantiye almak istiyorlar.

SAATTE FİYAT 550 TL'Yİ BULDU
Annelere sevgililerden daha fazla hediye alındığı, saat ve aksesuvar sektöründe daha çok hissediliyor. Saat&Saat'in patronu Ramazan Kaya, Anneler Günü'nün tüm özel günlerin üzerinde satış hacmi yakaladığını söyledi. Ocak ayından beri satışların iyi gittiğini belirten Kaya, "Ciromuzu geçen ay bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artırdık. Bu ay da geçen yıla göre yüzde 25 artıdayız" diye konuştu. Kaya, saatte en çok satılan ürünlerin fiyat ortalamasının 550 TL olduğunu açıkladı.

YAZ SEZONU DA ETKİLİ OLUYOR
KDM Danışmanlık'ın sahibi Murat İzci, son dönemde tüketici pisikolojisinde yaşanan düzelmeye çekti. AVM'lere giriş sayısının artmaya başladığını vurgulayan İzci, "Yaz sezonu açıldı. Markaların ciroları artıyor. Anneler Günü gibi özel günler de ciroya ciddi hareket sağlıyor" dedi. AVM'lere giriş sayılarında bir önceki yıla göre yüzde 40'a varan düşüşün son günlerde yüzde 10'a çekildiğini belirten İzci, "Alışveriş normale dönüyor. Elbette bu rakamlar metropoller için geçerli. Anadolu'nun birçok ilinde zaten AVM'lere giriş sayılarında bir değişiklik yaşanmadı" diye konuştu.

KOLEKSİYON ÖNE ÇIKIYOR
Hazır giyim markalarından Roman'ın patronu Turgut Toplusoy, satışlarının arttığını, Anneler Günü'nün de bu durumu desteklediğini söyledi. Doğru koleksiyon hazırlayıp müşteriyi bu yöntemle çektiklerini belirten Toplusoy, "İşin sırrı burada. Her döneme uygun koleksiyon ve fiyat dengesi tutturmak gerekiyor" diye konuştu.

SEKTÖR MAYISA İYİ BAŞLADI
Gizia 'nın patronu İsmail Kutlu, bu ay satışların hareketlendiğini söyledi. Anneler Günü'nün etkisiyle mayıs başından itibaren satışların arttığına dikkat çeken Kutlu, "Bu hafta geçtiğimiz ayın aynı dönemine göre satışlar yüzde 20-30 civarında arttı. AVM'lere giriş sayısının da yükseldiğini gözlemliyoruz. Yeni sezonun tüketici üzerindeki pozitif etkisi de satışlarımıza yansımaya başladı" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alışverişe anne morali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN