Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne kuzusu kapsama alanında

İki Türk mühendis Haluk Gökçe ve Dur, çocuk kaybolmalarını önlemek için Kuzzum Çocuk Takip Sistemi geliştirdi. Akıllı saat teknolojisi çocuğun konumunu belirleyip, acil durum alarmı gönderiyor

Giriş Tarihi: 8.5.2016
Anne kuzusu kapsama alanında
Son dönemde yaşanan çocuk kaçırma ve istismarı haberleri aileleri teknolojik çözüm bulmaya zorluyor. Mobil internet altyapısı, GPS teknolojileri ailelerin çocuklarını merak içinde kalmadan izlemesi için yeni olanakları sağlıyor. Çocuklar akıllı kullanamayacak kadar küçük olsa da kolundaki saat üzerinden ailelerine alarm ve konum gönderebiliyor. Giyilebilir cihaz olarak kullanılan akıllı saatler çocukları korumak için kullanılıyor. GPS anteni, WiFi noktaları ve mobil şebeke üzerinden çalışan telefonlar alarm ve çağrı almak için kullanıldığı gibi belirlenen bölgenin dışına çıkıldığında aileyi uyarıyor.

KUZZUM NEREDESİN?
İki Türk mühendis Haluk Gökçe ve Dur'un önce kendi çocuklarında denediği 'Kuzzum Çocuk Takip Sistemi', çocuk kayıplarının önüne geçmek için tasarlanmış. Barış Dur birkaç saat çocuklarından ayrı kalmanın verdiği ızdırabı yaşadıktan sonra sistemi tasarlamaya başladıklarını söylüyor. Sistem, çocuklar için özel olarak tasarlanan Kuzzum GPS Akıllı Saat ve Kuzzum uygulaması olmak üzere iki parçadan oluşuyor. Kol saati, hafif ve çocukları rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanmasının yanında görünüş itibarıylada çocukları cezbediyor. Çocukların uzun süre kullanma olasılığına karşı 2 günlük bir pil ömrüne sahip olan Kuzzum saatleri, 1 saatte de şarj ediliyor.

S.O.S DÜĞMESİ NUMARAYI ARIYOR
Sistem, GPS ve GSM teknolojilerini kullanarak bilgisayar, android telefon ve tabletler aracılığıyla çocuğunuzun nerede olduğunu harita üzerinde izlemenizi sağlıyor. Ayrıca saatin üzerinde bulunan iki düğme sayesinde çocuk, anne ya da babasını arayabiliyor. Acil durumlarda S.O.S düğmesiyle 3 saniye içerisinde kayıtlı numaralar aranıyor. Sistemin bir özelliği ise 'Güvenli Bölge' uygulaması. Böylece çocuklar, anne ve babanın önceden belirlediği sınırların dışına ailenin bilgisi dışında olmadan çıktığı zaman sistem kayıtlı olan telefonlara ikaz gönderiyor.

CİHAZ VEYA SİSTEM SEÇERKEN DİKKAT !
*Sistem daha önce belirlenen WiFi haritasına ve GPS sinayaline göre çocuğun nerede olduğunu kapalı alanda bile olsa birkaç metrelik hatayla gösteriyor.
* Bluetooth, WiFi, GPS kablosuz iletişim teknolojiler dışında hücresel konum belirleme ve konuşma için GSM altyapısı da mevcut. Ancak uygulama ve hücresel şebekenin yerel standartlarla uyumlu olup olmadığını takip edin.
* Pil ömrü en kritik ölçülerden biri. Çocuğunuzun uzun süre kullanabilmesi için sık şarj edilme sorunu olmaması ailelerin içini rahatlatır.
* Cihazın ve sistemin yetenekleri güncellenebilmeli. Konuşma olanağı, alarm, güvenli bölge tanımlama gibi yeteneklere sahip olmalı.
* Çocuğunuzun sürekli tenine değen saat veya kolye gibi aksesuarın sağlık açısından sorun çıkarmamasına dikkat edin.
* Aileler yurtdışından satın aldıkları saat veya kolye gibi cihazlar Türkiye'de iOS veya Android uygulama marketlerden indirilemiyor. Böyle olunca önemli ücretlerle alınan cihazlar kullanılamıyor. Ayrıca GSM standartlarının uyumlu olması da önem taşıyor. Cihazın tüm fonksiyonlarıyla kullanılabilir olması bazen mümkün olmuyor.

EVCİL HAYVANLAR DA KORUMA ÇEMBERİNDE
Çocuklardaki takip ve uyarı sistemine benzer çözümler evcil hayvanlar için de kullanılıyor. Köpek ve kedilerin boyunlarına tasma gibi takılan cihazlar hayvanın kolayca takip edilmesini sağlıyor. Boyutları oldukça küçük elektrik tüketimi düşük olduğundan küçük hayvanlarda bile rahatlıkla kullanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne kuzusu kapsama alanında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN