Türkiye'nin en iyi haber sitesi

15 foreks şirketinin içi boş

42 şirketin faaliyet gösterdiği foreks piyasasında işlem hacminin yüzde 90’ını ilk 10 firmanın yaptığını belirten İntegral Menkul Değerler Genel Müdürü Memişoğlu, “42 şirket bir banka etmiyor. Konsolidasyonlarla sayı 15-20’ye inecek. 15 şirket patron firması, içi boş” dedi

Giriş Tarihi: 9.5.2016
15 foreks şirketinin içi boş
Aylık işlem hacminin 400 milyar TL'yi aştığı foreks piyasasına çekidüzen getiren Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) yeni tebliğini konuşmak için İntegral Menkul Değerler Genel Müdürü Kıvanç Memişoğlu ile bir araya geldik. Memişoğlu, 42 şirketin faaliyet gösterdiği piyasada işlem hacminin yüzde 90'ını ilk 10 şirketin yaptığını belirterek, "42 şirket bir banka etmiyor. Bu sayı çok fazla. Konsolidasyonlarla sayı 15-20'ye inecektir. 15 şirket patron firması, içi boş" dedi.

SPK'nın foreks ile ilgili tebliği sektöre ne getirdi? SPK, müşteriye daha faydalı bir sistem oluşturmak için harekete geçip, tebliğ hazırladı. Aracı kurumlara şeffaflık getirildi, reklamlar yeniden düzenlendi. Aslında regülasyon içinde olanlarda da dışında olanlarda da belaltı reklamlar yoktu. Bu tür reklamları yapanlar daha çok yurtdışındaki şirketlerdi. Bu düzenlemelerle en azından kötü reklamlar önlenmiş oldu.

Kaldıraçların artması ne anlama geliyor? İşlem hacmini etkiledi mi? Kaldıraç düzenlemesi küçük yatırımcıyı daha fazla korumak için yapıldı. Biz, küçük yatırımcıların 1'e 10 kaldıraçla başlamasını tavsiye ediyorduk. Profesyonel yatırımcı açısından bu sorun yoktu, şimdi bir miktar onlar engellenecek. Yüzde 10'luk bir düşüş olabilir. Bizim önerimiz alt limitti. 1.000-5.000 bin ın altına hesap açmamaktı. 100 dolara hesap açan firmalar var. Biz İntegral olarak 500 doların altında hesap açmıyoruz. Hatta yakın zamanda bunu 1.000 dolara çıkaracağız.

KAZANÇ % 25'E ÇIKTI

Şu anda kazanç oranı nedir? Kayıp-kazanç oranları yüzde 25'lere çıktı. ABD'de bu oran yüzde 35 seviyesinde. Bizde de 1-2 yıla kadar yüzde 35-40'lara çıkar. Yüzde 50'nin üzerine çıkması zor, bu piyasa hedeflerine de aykırı. Foreks, riskli bir enstrüman. Biz, müşterilere 'gelirinizin yüzde 10-20'sini riskli, 30'unu orta riskli, 50'sini de az riskli ürünlerde değerlendirin' diyoruz. Yumurtaları aynı sepete koymamak gibi bir şey. Riski dağıtmak gerekiyor. sının tamamını forekste değerlendirenin yaşam süresi 6 ay oluyor. Kazanamayınca piyasadan soğuyor. 10-20 bin doların üzerinde işlem yapanların kazanma oranı daha fazla, çünkü onlar piyasada daha fazla kalıyor. Türkiye'de foreks oynayanlarla ilgili bir istatistik var. Yüzde 20'si 250 doların altında kaybetmiş.

Demo hesabı açma zorunluluğu sektörü etkiliyor mu? SPK, yeni başlayanlara bir demo hesabı açılmasını, burada da en az 6 gün, 60 işlem yapılmasını istedi. Bu, 14 Nisan'da uygulanmaya başladı. Demo hesabı müşterinin piyasaya girmesini zorlaştırıyor. Çünkü, insanlara sözleşme doldurmak zor geliyor. Finansal okuryazarlığı olan müşterinin bu piyasaya kaymasını zorlaştıran bir şey.

SEKTÖRDE BANKA KÖKENLİ VE İYİ KÂR EDEN KALACAK
Foreks şirketlerinde yüksek büyüme oranları durdu mu? Aracı kurum sayısı şu anda 42. Almanya'da 17, ABD'de 11 tane aracı kurum var. Geçen yıl kâr açıklayan birçok firma bu yıl zarar etti. Sektördeki büyüme ilk başlarda yüzde 50'lerdeydi. Bundan sonra oran yüzde 20'lere gelir. Bu da daha gerçekçi bir büyüme olacaktır. Foreksten para kazanan şirket sayısı da 15-20'yi geçmeyecek. Aracı kurumların hepsini toplasanız, bir banka etmiyor. 15-20 tane içi boş şirket var. Bunlar, patron şirketi. Yıllardır finansla uğraşan patron şirket kâr etmese de tutuyor. Bence, sektörde bir banka kökenliler bir de iyi kâr edenler kalacak. Sektörde konsolidasyon olacak.

DOLAR YIL SONU 3.15'İ BULABİLİR
Dolar/TL paritesi ne olur? Haziranda yeni anayasa süreci nedeniyle kurda bir miktar artış olabilir. Kurun 2.78 TL'den geri gelmesinin zor olduğunu düşünüyorum. Geçen yıl dolar 3.07 TL'yi gördü. Bu yıl sonunda da 3.15'leri görebilir.

ŞİRKETLERİN CFO'LARI BU İŞİ BİLMİYOR
Türkiye'de foreks oynayanlar daha çok bireysel yatırımcılar mı? Şirketlerin ilgisi nasıl? Forekse girenlerin yüzde 95'i bireysel, yüzde 5'i kurumsal yatırımcı. Perakende de hedefi tutturduk. Ama kurumsalda binde 2'lerde kaldık. Eğitimler veriyoruz, reklamlar yapıyoruz. Şirketlerin CFO'ları 40'lı yaşlarda. Yıllarca bankalarda forward ve opsiyon öğrenip, bununla trade etmişler. Foreksi daha çok yeni kuşak finansçılar biliyor. Yeni kuşak finansçılar şirketlerde daha yukarı pozisyonlara çıktıkça kurumsal tarafımız güçlenecektir.

KARADENİZ VE DOĞU'DA FOREKS OYNANMIYOR
Anadolu'daki şirketler forekse nasıl bakıyor? Müşterilerin yüzde 75'i büyükşehirlerde. Anadolu'da döviz büroları ve kuyumcular bu işi biliyor. Karadeniz ve Doğu Anadolu'da hiç müşteri yok. Bu işi daha çok batı ve güneydekiler yapıyor. Ağırlıklı müşterilerimiz ise 25-40 arası erkekler.

HER YATIRIMIN RİSKİ VAR
'Foreks kumardır' algısı devam ediyor mu? Zamanla algı azalıyor. Bu iş bir disiplin işidir. Sürekli trade etmeye kalkarsanız kayıplar yaşanabilir. Kumar konusu müşterinin kendisiyle ilgili. Yıllarca euro/dolar paritesini takip edip, para kazanmaya başlıyorsun. Sonra hiç bilmediğin bir enstrümana geçiyorsun. İşte bu bir risk. Sonuçta her yatırımın bir riski var. Foreksi de öyle görmek lazım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 foreks şirketinin içi boş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN