Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDDK ve SPK finans eğitim sitesi kuruyor

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet , SPK ve BDDK koordinatörlüğünde 'de finansal okuryazarlığın tabana yayılması için internet üzerinden finans eğitimi verileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 9.5.2016 10:00 Güncelleme Tarihi: 9.5.2016 10:12
BDDK ve SPK finans eğitim sitesi kuruyor

, finans dünyasında çok sayıda ürün ve hizmetin giderek daha karmaşık bir şekilde sunulmasına karşın, 'de finansal okuryazarlık seviyesi ve farkındalığın düşük olduğunu belirtti.

Finansal ürün ve hizmetlerin tüm kesimlere yayılması, finansal sistem dışında kalan kişilerin sisteme dahil edilmesi, mevcut ürün ve hizmetlerin kalitesinin ve kullanımının artırılması amacıyla bir strateji ve eylem planının yürürlüğe girdiğini anımsatan Şimşek, bu kapsamda Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) görevlendirildiğini belirtti.

FİNANS EĞİTİMİ İÇİN SİTE AÇILIYOR

'de finansal okuryazarlığın tabana yayılması için çalışma başlattıklarını ifade eden Şimşek, bu kapsamda SPK ve BDDK koordinatörlüğünde Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı ve Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği desteğiyle finans eğitimi için bir web sitesi hazırlandığını söyledi.

www.finansalegitim.gov.tr adresinden ulaşılabilecek sitenin 27 Mayıs'ta kullanıma açılacağını ifade eden Şimşek, kullanıcıların eğitim videoları, araçlar ve değerlendirme testi gibi mevcut tüm içeriklerden hiçbir kısıtlama olmadan ücretsiz olarak yararlanabileceğini bildirdi.

TEMEL KAVRAMLAR YER ALACAK

Şimşek, sitede yer alan eğitim videolarında; bütçe ve para yönetimi, Türkiye'deki finansal kurumlar ve verdikleri hizmetler, kredi türleri, kredi kartı kullanım esasları, sermaye piyasası araçları, borsa ve işlem esasları, BES, kurumsal yönetim, türev araçlar, DASK, sigorta ürünleri gibi bankacılık, sermaye piyasası ve sigortacılık alanındaki temel kavram ve araçları tanıtan bilgiler yer alacağını kaydetti.

ÖĞRETMENLERE DE EĞİTİM VERİLECEK

Milli Eğitim Bakanlığı ile öğretmenlere yönelik bir sertifikasyon programı başlatılması için protokol imzalanmasının kararlaştırıldığını anlatan Şimşek, "Milli Eğitim Bakanlığı ile düzenlenecek programı finansal okuryazarlık ile ilgili eğitimlerin geniş kitlelere ulaşmasına imkan sağlayacağı için ülkemizin finansal okuryazarlık düzeyinin gelişimine önemli katkı sağlamasını bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDDK ve SPK finans eğitim sitesi kuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN