Türkiye'nin en iyi haber sitesi

S&P: Mülteciler ekonomisini destekliyor

S&P analisti Frank Gill, "Mülteci akışı 'nin ekonomik büyümesine destek veriyor" açıklamasında bulundu.

Giriş Tarihi: 9.5.2016 13:46
S&P: Mülteciler Türkiye ekonomisini destekliyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Suriye'den 'ye net mülteci akışının 'nin GSYH'sına, bütçesine ve dış değişkenlerine etkisinin olduğundan düşük tahmin edildiğini savundu.

S&P analisti Frank Gill yaptığı değerlendirmede, "Kredi büyümesin 'de GSYH büyümenin birincil yönlendiricisi olanak konu 2014'ten bu yana hafifledi ve yerini mültecilerin ateşlediği tüketim aldı.

PETROL VE REEL ÜCRET BÜYÜMEYE DESTEK VERİYOR

Mülteciler kayıt dışı ekonomide kazandıklarını ve tasarruflarını harcayarak tüketimi büyütüyorlar" ifadelerini kullandı. Gill, Türkiye'de büyümeye destek veren diğer pozitif faktörler olarak düşük petrol fiyatlarını ve reel ücret büyümesini gösterdi.

Mülteci akışının özel tüketime etkisinin, merkezi hükümetinin kamplardaki ve kamplar dışındaki mülteciler için net desteğinin 2016'da dahil olmak üzere Türkiye'de manşet GSYH büyümesine katkısının yüzde 0,2-0,3 seviyesinde olabileceğini vurguladı.

MÜLTECİLER KAYIT DIŞI ÇALIŞIYOR

S&P ayrıca, Türkiye'de işizliğin 2014 yaz aylarından bu yana yüzde 10 civarında seyretmesine neden olarak 500 bin ile 1 milyon arasında mültecinin kayıt dışı olanak çalışmalarını gösterdi.

Gill, müytecilerin Türk ekonomisini etkilerinin kalıcı mı geçici mi olacağını ise mültecilerin Türkiye'de kalıcı olup olmayacamlarının belirleyeceğini ifade etti.

Gill, "Esneklik ve olumlu demografik yapı, komşularındaki oynaklığa, yurt içi güvenlik durumuna ve karmaşık siyasi ortama rağmen Türkiye'yi gelişmekte olan piyasalardaki benzerlerinden ayırıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
S&P: Mülteciler Türkiye ekonomisini destekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN