Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cari açığın kaderi 2 faktöre bağlı

Giriş Tarihi: 10.5.2016 14:31
Cari açığın kaderi 2 faktöre bağlı

JP Morgan, petrol fiyatlarının izleyeceği seyir ve gelirlerinin cari açık tahminlerinin tutup tutmamasında belirleyici olacağını bildirdi.

'nin bugün açıklanan Mart ayı cari işlemler dengesi rakamlarını değerlendiren JP Morgan, petrol fiyatlarının izleyeceği seyir ve artan terör olaylarının gelirlerine etkisinin yılın tamamı için cari işlemler açığı tahminlerinin tutup tutmayacağını belirleyeceğini bildirdi.

İYİLEŞME ETKİLİ OLACAK

Mart sonu itibariyle cari işlemler açığının 2020 yılından bu yana ilk kez 30 milyar dolar seviyesinin altına indiğine dikkat çeken JP Morgan, bunda düşük enerji fiyatlarının ve AB'ye ihracatta toparlanmanın 'nın dış dengelerinde keskin bir iyileşme sağlamasının etkili olduğunu vurguladı.

CARİ AÇIK AZALDI!

Türkiye'nin cari işlemler açığını daraltan iki faktör olarak enerji fiylatlarını ve Avrupa piyasalarına penetrasyonu gösteren JP Morgan, negatif faktörler olarak ise artan jeopolitik risklerin komşu ülkelerin ihracat talebini azaltmasını, Rusya'nın uyguladığı yaptırımlar ve terör olaylarının turizm gelirlerini azaltmasını gösterdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cari açığın kaderi 2 faktöre bağlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN