Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ay sonuna kadar ya satış ya tasfiye

Geçen yılın mayıs ayında TMSF’ye geçen Bank Asya için son düzlüğe girildi. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, bankanın ay sonuna kadar ya satılacağını ya da tasfiye edileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 11.5.2016
Ay sonuna kadar ya satış ya tasfiye
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), geçen yıl yönetimine el koyduğu Paralel Yapı'nın finans üssü Bank Asya'da düğüm bu ay çözülüyor. Bank Asya'da sürecin TMSF tarafından yönetildiğini belirten Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, ay sonuna kadar satış ya da tasfiye olacağını söyledi. Finansal Kurumlar Birliği'nin 4'üncü Olağan Genel Kurulu'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akben, TMSF'nin Bank Asya'nın satışı için görüştüğü bir ya da birden fazla kurum olduğunu vurgulayarak, "Eğer bir satış olmazsa lisans iptali olur, bunu da BDDK yapar" dedi.

İRAN'DAN İLGİ SÜRÜYOR
İran'daki bankaların 'ye ilgilerinin devam ettiğini de vurgulayan Akben, İran ile ticaretin şu anda bazı bankalar üzerinden sürdüğünü, ondan sonra ise 'de banka açma niyetleri olduğunu söyledi.

ENERJİ KREDİLERİNE DÜZENLEME
Kamunun katılım bankaları ile ilgili üzerine düşeni yaptığını belirten Akben, "Halkbank'ın da çalışmaları var. Özel sektörün bankacılık alanına ilgisi zayıf. 'de uzun süreden beri yerli sermaye tarafından banka kurulmdı" dedi. Akben, talep üzerine, enerji şirketlerinin borçlarına yönelik bir düzenleme yapacaklarını da söyledi.

TÜRKİYE'DEN 40 ÜLKEYE BORÇ YÖNETİMİ DERSİ
Genel Kurul'a katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise, Türkiye'nin 40'tan fazla ülkeye borç yönetimi konusunda ders verip danışmanlık yaptığının altını çizdi. Şimşek, "Kamunun borçlanma ihtiyacının sıfırlandığı bir noktaya geldik. Türkiye inanılmaz bir başarı hikâyesi yazdı" dedi.

ÜÇ SEKTÖRÜN AKTİFİ 95 MİLYARA ULAŞTI
Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Osman Zeki Özger, birlik olarak üç sektörden toplam 103 üye finansal kuruluş ve 7 bin 135 çalışanı temsil ettiklerini belirterek, 2015 sonu itibarıyla üç sektörün 95 milyar TL'lik bir aktif büyüklük üretip, 156 milyar TL'lik işlem hacmine de aracılık ettiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ay sonuna kadar ya satış ya tasfiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN