"Bu vicdansızlığı bırakın"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, firmaların finansmana erişimi konusunda sorunlar yaşandığını ima ederek, "Bankalara buradan sesleniyorum; bu vicdansızlığı bırakın, aynı gemide olduğumuzu unutmayın" dedi.

Giriş Tarihi: 11.5.2016 14:37 Güncelleme Tarihi: 11.5.2016 14:47
Bu vicdansızlığı bırakın

Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bankalara buradan sesleniyorum; bu vicdansızlığı bırakın, aynı gemide olduğumuzu unutmayın." şeklinde konuştu ve firmaların bankalara bağımlı olmaktan kurtarılması gerektiğini söyledi.

İş dünyası olarak "istişare sünnettir" öğüdüne bağlı kaldıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Bir olduk, iri olduk, diri olduk. Biz bir oldukça sesimiz daha gür çıktı. Engelleri aştık, yeni başarılara ulaştık." diye konuştu.

Oda ve borsaların bu zamana kadar yaptıkları başarılı çalışmaları anlatan Hisarcıklıoğlu, bunların yeterli görülmemesi gerektiğini, üreten, istihdam sağlayan, ihracat ve yatırım yapan iş dünyasının daha iyisini hak ettiğini söyledi. Hedeflere ulaşmak için her gün bir önceki günden daha fazla çalışmalarının önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, dünyanın en zengin ülkelerinin bile küresel rekabette geride kalmamak için yeni ittifaklar kurduklarının altını çizdi.

ERDOĞAN'DAN İŞADAMLARINA PASAPORT MÜJDESİ

'ÜLKEMİZİN YILDIZINI YENİDEN PARLATMALIYIZ'

'nin son yıllarda müthiş bir başarı hikayesi yazdığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Artık aynı yöntemlerle büyümeyi sürdürmek, hatta yerimizi koruyabilmek mümkün değil. Yol haritamızı belirleyip her gün bir adım daha ileri gitmek zorundayız. Milletimize daha parlak bir gelecek kazandırmak için ülkemizin yıldızını yeniden parlatmalıyız. Reel sektörümüze yeniden heyecan vermeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, 'nin yeni bir büyüme ve sanayileşme modeline ihtiyacı olduğunu ifade ederek, bu anlamda yapısal reform gündeminin korunması ve güçlendirilmesinin önemine dikkati çekti.

'YATIRIM VE TEŞVİK SİSTEMİ YENİLENMELİ'

Ticari davalardaki karar alma sürecinin yavaşlığına da değinen Hisarcıklıoğlu, bu yüzden arabuluculuk ve tahkim gibi mekanizmaların devreye girmesi gerektiğini söyledi.

Karşılıksız çek sorununun çözülmesi adına karekodlu çekin zorunlu olacağını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, belirli bir tutarın altındaki ticari uyuşmazlıklar için de zorunlu tahkim sistemine geçilmesi önerisinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, yatırım ve teşvik sisteminin günün şartlarına göre yenilenmesi gerektiğinin altını çizerek, "Teknoloji getiren, üretimin katma değerini artıracak faaliyetler daha fazla desteklenmeli. Teşvik verilirken proje bazlı değerlendirmeler yapılmalı. Sadece yatırımlar değil, üretim de teşvik edilmeli." dedi.

'GİRİŞİMCİYİ BÜROKRASİNİN İNSAFINA BIRAKMAYIN'

Kayıtdışılığın ülke ekonomisinin en büyük sorunu olmaya devam ettiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Kayıtlı çalışmayı teşvik etmeli ve ödüllendirmeli, kayıt dışı kalmanın maliyetini artırmalıyız." diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, vergi sisteminin işini düzgün yapan ile yapmayanı ayırt etmesi gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Elbette herkes gibi girişimcimiz de işini kanuna uygun yapacak. Düzgün çalışacak, yapmadığında hesabını verecek. Biz burada ayrıcalık istemiyoruz. Peki haksız yere bir girişimcinin hayatını karartmanın bedeli olmayacak mı? Nasıl biz iş hayatında hata yapınca bedelini ödüyorsak, hatalı ve keyfi denetimlerle bizleri zarara sokmanın da bir bedeli olsun. Üreten, alın teri döken girişimcimizi bürokrasinin, denetçinin insafına bırakmayın."

'FİRMALAR BANKALARA BAĞIMLI OLMAKTAN KURTARILMALI'

Reel sektörün rekabet gücünün korunması, istihdam üzerindeki mali yüklerin indirilmeye devam edilmesi gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bazı mesleklerin zorunlu istihdamı gibi istihdamı cezalandıran uygulamaların değiştirilmesi, damga vergisinin de kaldırılması gerektiğini söyledi.

Tarım sektörünün dünya ile entegre hale getirilip markalaştırılmasını isteyen Hisarcıklıoğlu, finansmana erişim konusunda da firmaların bankalara bağımlı olmaktan kurtarılmasının önemine işaret etti. Hisarcıklıoğlu, "Bankalara buradan sesleniyorum; bu vicdansızlığı bırakın, aynı gemide olduğumuzu unutmayın. Bu salondakiler varsa siz de varsınız." ifadelerini kullandı.

'KALDIĞIMIZ YERDEN KOŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Turizm için bu yılın zor bir sene olacağını belirten Hisarcıklıoğlu, rezervasyonların neredeyse yarı yarıya düştüğünü, böyle bir dönemde devletin desteğine ihtiyaç olduğunu bildirdi. Hisarcıklıoğlu, "Sektördeki işletmelerin üzerindeki kamusal yükler, belli bir süre için hafifletilmeli. Turizm Bakanımız Mahir Ünal'ın da bu konuya odaklandığını görmekten memnunuz. İnşallah bu kara bulutlar dağıldığında kaldığımız yerden koşmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

'TÜRKİYE TTIP'E DAHİL OLMALI'

TOBB olarak kadın ve genç girişimcileri desteklediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, öte yandan Avrupa Komisyonu'nun Türk vatandaşlarına vize muafiyeti tanınmasına yönelik tavsiye kararını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi. AB ile ABD arasında yürütülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) müzakerelerine de değinen Hisarcıklıoğlu, bu ortaklığa Türkiye'nin de mutlaka dahil olması gerektiğine işaret etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bu vicdansızlığı bırakın"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN