Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sürümden kazan

Giriş Tarihi: 11.5.2016
Sürümden kazan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankalara seslenerek, “Girişimcinin önünü açın. Bu faizi düşürerek olur, sürümden kazanın” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) toplantısında bankalara yüklendi. Bankacılık sektörünün reel kesime karşı tavrının zaman zaman altın yumurtlayan tavuğu kesme durumuna dönüştüğünü belirten Erdoğan, "Böyle bir anlayış olamaz. Finans sektörünün girişimcilerimizin önünü açması gerek. Bu faizi düşürmek suretiyle olur, sürümden kazan. Tavukların hepsini kesersen ortaya bir şey kalmaz" dedi. TOBB'un 72. Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Töreni'ne katılan Erdoğan, ekonominin hep birlikte kazanilecek bir alan olduğunu belirterek, "Sadece kendiniz kazanmaya kalkarsanız bir süre sonra tüm muslukların kapandığını görürsünüz" mesajını verdi.

SOKAĞI TAKİP EDİYORUM
Sokağın durumunu yakından takip ettiğini, üreticinin durumunu da iyi bildiğini anlatan Erdoğan, "Piyasanın işleyişine engel olacak, ekonominin ritmini düşürecek, üretim peşinde koşan insanların önünü tıkayacak tutum içine girenlere karşı en küçük bir müsamahamız olamaz" dedi. Ekonomide şu anda herhangi bir krizle karşı karşıya olunmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: "Ama günü kurtarmaya çalışmak, cari durumu kâr saymak, mevcutla yetinmek gibi bir anlayışa da asla kapılamayız. Gün, altyapı yatırımlarından ticarete her alanda yeni ve çok daha büyük hedefler için çalışmaya başlama zamanıdır. Kamu kurulaşları yatırımlarını durdurmayacak, tam tersine artıracak. Özel sektörümüz de yatırımlara ara vermemelidir." Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında turizmcilerin bakir ve büyük pazarlar bulmak için dolaşacağını anlattı. Erdoğan, şöyle devam etti: "Turizmciler farklı ülkelerden daha fazla turisti tesislerine çekmenin yolunu arayacak. 'Acaba dünyadaki operatörler turist getirir mi 'düşüncesinden çıkacağız. Artık kazan-kepçe anlayışıyla operatörler kurarak müşteriyi buraya getireceğiz. Bunu yapacak güçteyiz."

VİZE İÇİN AB'YE REST
AB'nin Suriyeli sığınmacılar için 'ye vereceği 3 milyar euroyu hâlâ vermediğini, oyaladığını belirten Erdoğan, AB ile vize serbestisi konusuna da değindi. Erdoğan, "Vize meselesinde müsterih olun. Avrupa Birliği vize serbestisini getirir. Ben başbakanken bunlar ekim ayı için söz verdiler. Daha sonra ne yaptılar? Bunu 'hazirana çekelim' dediler. 72 tane madde öne sürdüler. Bu rivayet yeni çıktı. Yoktu bunlar? Bu işi fazla büyütmeyin, oldu oldu, olmadı biz yolumuza bugüne kadar vizeyle devam etmedik mi, aynı şekilde devam ederiz" dedi.

PARALEL'İ AYIKLAYIN
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de Paralel Yapı konusunda çağrıda bulundu. Tüfenkci, "Birileri paralel örgütlerle işbirliğine giderken, biz Türkiye olarak hep birlikte yolumuza devam edeceğiz. Paralel terör örgütüne finans sağlayanları öncelikle kendi içinizde ayıklayarak, öteleyerek, onları dışlayarak, gereken dersi işadamlarımız gösterecektir" dedi. Tüfenkci, yapısal reformların en önemlilerinden biri olan başkanlık sistemini de önümüzdeki dönemde gerçekleştireceklerini söyledi.

TOBB'DAN SÖZ ALDI
Bir süredir TOBB'a 'her üyeniz bir işçi alsın' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bu kez odalardan olumlu sinyal geldi. Erdoğan, TOBB Başkani Rifat Hisarcıklıoğlu'nun yılda 1 milyon 400 bin kişiyi iş sahibi yapmak için gerekli çalışmayı yapacağı sözünü verdiğini belirterek, "TOBB bunu gerçekleştirebilir. Bu gücün sizde olduğuna inanıyorum. Her üye ortalama bir işsiz alacak. Ben piyasa adamı olduğum için olaya böyle bakıyorum. Bugün başkandan sinyali aldık, evelallah bu işi başaracağız" dedi.

YEŞİL PASAPORT
TOBB Başkani Rifat Hisarcıklıoğlu ise toplantıda yaptığı konuşmada devletten tek taleplerinin önlerindeki engellerin kaldırılması olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Finansmana erişimde sıkıntılar yaşıyoruz. Bankalar artık vicdanlı ve sorumlu davransın, hep bana anlayışını bıraksın" dedi. Hisarcıklıoğlu, oda ve borsa başkanları için yeşil pasaport ihtiyacını da gündeme getirdi. Erdoğan işadamlarının pasaport isteğine de "Bunlar görüşülür, yapılır. Hükümetin çalışma yapmasıyla adım atılır" yanıtını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sürümden kazan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN