Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nin ‘alacağı’ Rum kesimini gerdi!

Kıbrıs Rum kesiminin “, Kıbrıslı Türklerin 17 milyar euro borcunu silmezse, çözüm yok” açıklaması tartışma yarattı. KKTC yönetimi borcun sorumlusunun Rumlar olduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 11.5.2016 11:23 Güncelleme Tarihi: 11.5.2016 11:28
Türkiye’nin ‘alacağı’ Rum kesimini gerdi!

Kıbrıs Rum kesimi müzakerecisi Andreas Mavroyannis'in, ", Kıbrıslı Türklerin 17 milyar euro'luk borcunu silmezse, çözüm başarılamaz" yönündeki açıklamaları Ada'da sert bir tartışma başlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kıbrıs Türk toplumunu 'ye fiilen entegre etmeye çalıştığını iddia eden Rum müzakereci, "Kıbrıs sorununun çözüm anahtarı 'dedir. Türkiye, Kıbrıs Türk toplumunun 17 milyar euro'ya ulaşan borcunu silmezse, çözüm başarılamaz, sürdürülebilir olamaz" yorumunu yaptı.

'SÜREÇ BALTALANIR'

Milliyet'in haberine göre Rumların bu açıklaması, Ada'da sert tartışmaların yaşanmasına neden oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Rumlara yönelik "Borcun sorumlusu sizsiniz, borcu siz ödeyin" çıkışı yaptı. "Yıllar yılı bizi ambargolar, izolasyonlar altına tutan Rumlardır" diyen Denktaş, "Dünya Bankası'ndan, IMF'den kredileri alan onlardır, biz ise alamadık... Dolayısı ile bu borcu, hem de faizi ile ödemesi gereken yine Rumlardır" diye konuştu.

Rumların, bu gibi açıklamalarla müzakereleri de "baltalamaya çalıştığını" dile getiren Denktaş, "Kendi vatandaşlarına mesaj vermek istiyorlarsa bizi kullanmasınlar" dedi. Denktaş, "Rumlar dürüst olsunlar ve çıksınlar, 'Biz Kıbrıs Türkü'nü yok sayarız, istemeyiz. Görüşmeler zaten zamana oynamaktır. Bizim idaremizde yaşamayı kabul ediyorlarsa gelsinler, değilse gitsinler' desinler... Bu çözüme daha fazla katkı koyar" diye konuştu. KKTC Ekonomi Bakanı Sunat Atun da, Rumların açıklamalarını, "Ciddiyetsiz ve lakayt" olarak değerlendirdi.

'BORÇ 17 DEĞİL 4 MİLYAR EURO'

KKTC eski Maliye Bakanı Ersin Tatar, Kıbrıslı Türklerin Türkiye'ye borcunun 17 milyar euro değil, 4 milyar euro olduğunu söyledi. Tatar, "Mavroyannis ve herkes bilsin ki, Türkiye'nin özellikle 1950'lerden bu yana Kıbrıs Türkü'ne güvenliği, ekonomisi, sosyal yaşamı için yaptıkları paha biçilmez değerde. Türkiye olmasaydı, Anastasiades ve Mavroyannis'in sık sık övdükleri EOKA Terör Örgütü başarılı olacak ve Kıbrıs Türkü Ada'dan yok edilecekti" dedi. Türkiye'nin, 1974'ten sonra KKTC'ye 4 milyar euro kredi verdiği, ancak 3 milyar euro da hibe yaptığı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’nin ‘alacağı’ Rum kesimini gerdi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN