Ziraat kârda sektörü ikiye katladı

Giriş Tarihi: 11.5.2016
Ziraat kârda sektörü ikiye katladı

Ziraat Bankası, ilk çeyrekte net kârını yüzde 46 artırarak 1.6 milyar liraya çıkardı. Banka 255 milyar liralık toplam kredi hacmi ile de sektör lideri oldu

Ziraat Bankası, geçen yılın ilk çeyreğinde 1.1 milyar TL olan net kârını, bu yılın aynı döneminde yüzde 46 artırarak 1.6 milyar liraya çıkardı. Bankacılık sektörünün genelinde ilk çeyrek kârlılığı yüzde 22.6 arttı. Ziraat Bankası sektörün iki katından fazla kâr artışı sağladı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin , kredi ağırlıklı büyüme stratejisine devam ettiklerini ve kredilerin bilanço içerisindeki payını yüzde 62'nin üzerine çıkardıklarını belirtti.

KREDİDE LİDER
193 milyar lirası nakdi, 62 milyar lirası gayrinakdi olmak üzere ekonomiye sağlanan finansmanın 255 milyar lirayı aştığına dikkat çeken , Ziraat Bankası'nın sektörün en büyük kredi portföyüne sahip bankası konumunda olduğunu ifade etti. Nakdi kredilerin yüzde 70'in üzerindeki kısmının kurumsal kredilerden oluştuğunu bildiren Aydın, "Kurumsal kredilerle, ülkemizin en büyük projelerinin yanı sıra en büyük firmalardan girişimci KOBİ'lere, tarımsal üretim yapan firmalara ve çiftçilere kadar geniş bir yelpazede müşterilerimize ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamaktayız" diye konuştu. Aydın takipteki kredilerden herhangi bir satış yapılmadan takipteki krediler oranının sektör ortalamasının yarısı düzeyinde olduğunu ve bankanın takipteki krediler oranının yüzde 1.7 seviyesinde bulunduğunu belirtti.

TARIMDA YÜZDE 60 PAY
Bankanın en önemli misyonu olan tarımın finansmanı konusunda da daha etkin bir bankacılık yaptıklarını belirten Aydın, "Tarım sektörüne kullandırılan kredilerdeki yüzde 60'ın üzerindeki pazar payımız ve 600 bine yakın tarımsal sektör müşterimiz ile üstlenmiş olduğumuz misyonun gerektirdiği üretkenlik ve etkinlikte olmayı sürdüreceğiz" dedi. Hüseyin Aydın, uluslararası finans kurumlarından sağladıkları yaklaşık 2 milyar dolarlık kaynağı, girişimci müşterilerinin finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanıldığını söyledi.

HER ALANDA BİRİNCİ
Yurtdışında 18 ülke ve 97 noktada hizmet veren Ziraat Bankası'nın, 130'dan fazla ülkede bin 800 banka ile muhabirlik ilişkisinde bulunduğuna değinen Aydın, "Aktif, nakdi kredi, gayri nakdi kredi, toplam kredi, konut kredisi, mevduat, öz kaynak, şube sayısı, ATM sayısı vb. alanlarda birinciliğini sürdürmekte olan Ziraat Bankası, ülkenin en önemli aktifleri arasında yer almak sorumluluğu ve heyecanıyla faaliyetlerini sürdürüyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat kârda sektörü ikiye katladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN