Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biri kan diğeri hüsran diyor

TÜSİAD, başkanlık sistemiyle ilgili skandal açıklamalar yapan Lideri Kılıçdaroğlu’nun peşinden gitti. YİK Başkanı Özilhan, “Sistemle oynayanın sonu hüsran olur” diyerek tehditvari açıklama yaptı

Giriş Tarihi: 13.5.2016
Biri kan diğeri hüsran diyor

TOBB Genel Kurulu'nda "Başkanlık sistemini kansız gerçekleştiremezsiniz" diyerek skandal açıklamalarda bulunan Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ardından TÜSİAD da topa girdi. Kılıçdaroğlu'nun TOBB'da övgüler düzdüğü TÜSİAD'ın Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da, "Sistemle oynamanın sonu hüsran olur" diyerek üstü kapalı tehditlerde bulundu. Özilhan'ın, "Güncel sorunu çözmek için siyasi sistem ve toplumsal hayatı düzenleyen kurallarla oynamanın uzun vadeli sonuçları her hüsran olmuştur. Bir bumerang gibi dönüp kısa vadeli çıkarı uğruna sistemin çarklarına çomak sokanları vurmuştur" sözleri dikkat çekti.

SOSYAL MÜHENDİSLİKMİŞ!
Konuşmasında siyaset ve ekonomiye dair karamsarlık pompalamaya çalışan Özilhan, yeni anayasaya karşı çıkmasa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Türk tipi başkanlık modeli'ne ilişkin açıklamalarına atıf yaptı. Özilhan "Yerli ve milli bir anayasa, Türk tipi bir model, biz öyle istiyoruz diye olmayacak. Zaman içinde ortaya çıkan, kendiliğinden gelişen bir model, bir bakmışız ki Türk tipi olarak anılmayı hak etmiş. Öte taraftan, masa başında hazırlanan model, olsa olsa sosyal mühendislik olur. Bu da uzun vadede mutlaka geri teper" dedi. Özilhan'ın "Yeni anayasa tartışmalarına da bu açıdan yaklaşmalıyız. Yeni anayasaya bir grubun nüfuz alanını bir diğer grup aleyhine genişletme mücadelesi olarak bakamayız" sözleriyle kimi kasettiği ise anlaşılamadı.

LAİKLİK TARTIŞMASINI ISITIYOR
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ise laiklik tartışmalarını yeniden alevlendirmeye çalışarak, "Doğru olan laikliğin çağdaş normlar ve demokratik ilkeler çerçevesinde uygulanmasıdır. İlkenin kendisinden vazgeçmek 'nin çağdaşlaşma iddiasından vazgeçmek anlamına geleceği gibi bundan daha vahimi toplumumuzun dengelerini bozacak, ayrımcılık ve gerginlikleri artıracaktır " dedi.

ÇÖZÜM ORTAMINA DÖNÜLSÜN
Symes bir taraftan terörle mücadeleye destek verirken diğer taraftan çözüm sürecine vurgu yaparak kendisiyle çelişti. Symes, "Bu mücadelenin özgürlüklere halel getirmeden yapılması gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede, çözüm arayışı ortamına dönülebilecek koşulların en kısa zamanda sağlanabilmesini ümit ediyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biri kan diğeri hüsran diyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN