Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez Bankası'na yeni atama

Merkez Bankası Başkan (Guvernör) Yardımcılığına Nisan ayı sonunda görev süresi dolan Turalay Kenç'in yerine Piyasalar Genel Müdürü Erkan Kilimci atandı. Kilimci'nin atamasına ilişkin karar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Giriş Tarihi: 13.5.2016 09:51 Güncelleme Tarihi: 13.5.2016 10:13
Merkez Bankası'na yeni atama

TCMB Kanunu'na göre bankaya dört başkan yardımcısı atanıyor. Merkez Bankası'nda şu anda Murat Çetinkaya'nın başkanlığa atanması ile boşalan başkan yardımcılığı koltuğu da henüz boş bulunuyor.

5 YIL SÜRE İLE ATANIYORLAR

Başkan Yardımcıları , maliye, ekonomi, işletme, bankacılık, finans, mühendislik, kamu yönetimi, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ile istatistik alanlarından birinde veya iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde lisans veya lisansüstü öğrenim görmüş, yeterli bilgi ve deneyime sahip ve meslekleri ile ilgili olarak en az 10 yıl çalışmış kişiler arasından başkanın önerisi üzerine müşterek kararla beş yıl süre ile atanıyorlar.

ERTAN KİLİMCİ KİMDİR?

Kilimci'nin akademik kariyeri de bir süre önce başkan olarak göreve başlayan Çetinkaya ile benzerlikler gösteriyor. 1976 doğumlu olan Kilimci de Çetinkaya gibi Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset bölümünden mezun. 'nin sitesinde ve Linkedin'de yer alan bilgilere göre Kilimci, yüksek lisansını Marmara Üniversitesi'nde finans ve muhasebe alanında yaptı ve TCMB'ye katılmadan önce Pamukbank, Bizim Menkul Değerler, Raymond James, Türk ve son olarak Erste Securities'de çeşitli görevlerde bulundu.

DÖRT ATAMA DAHA YAPILACAK

3 Kasım 2011'den bu yana Banka Meclis üyesi ve 21 Kasım 2011'den bu yana PPK üyesi olarak görev yapan Ahmet Faruk Aysan; 1 Mayıs 2004'te Banka Meclis üyesi seçilen ve 5 Haziran 2011'den bu yana TCMB Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Necati Şahin ve 3 Haziran 2011'de TCMB Başkan Yardımcılığına yeniden atanan Mehmet Yörükoğlu'nun PPK üyeliklerinin süresi de bu yıl dolacak. Yani yıl bitmeden PPK üyeliklerine toplam dört atama daha yapılacak.

Abdullah Yavaş ise 11 Mart 2008 tarihinden itibaren PPK Üyesi olarak görev yapıyor. 2013 yılında PPK üyeliğine tekrar atanan Yavaş'ın görev süresi 2018 yılında dolacak.

PPK'da yapılacak atamalar piyasa tarafından yakından izleniyor. Atamaların ardından yatırımcılar nasıl bir PPK yapısının oluşacağını, başta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmak üzere siyasilerin düşük faiz konusundaki isteklilikleri ve ekonomik gerçeklikler arasında nasıl karar verecekleri piyasalar tarafından yakından takip ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Bankası'na yeni atama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN