Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TL'nin değeri ’de belirlenmeli

“TL’nin değerini Singapur’dan, Londra’dan öğreniyoruz” diyen İntegral Genel Müdürü Memişoğlu, Türk Lirası’nın değerinin İstanbul’da belirlenmesi için tüm sektöre çağrıda bulundu

Giriş Tarihi: 13.5.2016
TL'nin değeri Türkiye’de belirlenmeli
İntegral Menkul Değerler Genel Müdürü Kıvanç Memişoğlu, döviz piyasasında işlemlerin büyük kısmının yurtdışında gerçekleştiğine dikkat çekerek Türk Lirası'nın 'de değerlendirilmesi gerektiği belirtti. Ulukartal Holding iştiraki olan İntegral, piyasa yapıcı olarak TL'nin Londra ve Singapur yerine piyasasındaki oyuncular ile belirlenmesi gerektiğini söyledi.

20 MİLYAR DOLARLIK İŞLEM
Memişoğlu "'de piyasalar kapandıktan sonra önemli bir gelişme olduğu zaman, bunun döviz kurlarına etkisini Singapur'dan, Londra'dan ya da başka bir finans merkezinden öğreniyoruz. Bizim piyasalar açıldığında ise iş işten geçmiş oluyor. Piyasaların arkasından geliyoruz. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri olan Türkiye için bu, kabul edilebilir bir durum değil. Hem itibar hem de kaynak kaybediyoruz. Türk Lirası'nın değerinin İstanbul'da belirlenmesi için piyasa yapıcısı olmak istiyoruz. Zaten dünyada 20 milyar dolarlık spot işlem oluyor, yüzde 1'inin kotasyonunu İntegral veriyor" dedi.

TL 16'NCI PARA BİRİMİ
Türk Lirası'nın, uluslararası döviz piyasalarında en fazla işlem hacmine sahip 16'ncı para birimi olduğuna da dikkat çeken Kıvanç Memişoğlu, "Döviz piyasasında ortalama günlük işlem hacmi 5.3 trilyon dolar seviyesinde. Türk Lirası, bu işlemlerden iki yüzde 1.3 pay alıyor. TL'ye gösterilen ilgi her dönem artıyor. Bir önceki 3 yıllık dönemde TL'nin payı binde 7 düzeyindeydi. Son rakamlar ise günlük 20 milyar dolarlık işlem yapıldığını gösteriyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TL'nin değeri Türkiye’de belirlenmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN