Açlık, ı dinamo yaptı

Nüfus artışı ve gelir dengesizliği nedeniyle açlıkla mücadele eden sayısı artarken, toprağı işleyip gıda hammaddesi üreten çiftçi ve sektörü ülkeler için yıldızlaşıyor

Giriş Tarihi: 14.5.2016
Açlık, tarımı dinamo yaptı
alanlarında çalışan 5.4 milyon çiftçinin katkısıyla ülke milli gelirinin yüzde 14'ü ve ihracatın yüzde 15'i tarım sektöründen karşılanıyor. ekonomisinin en önemli sektörlerinin başında gelen tarım, yarattığı katma değeriyle ekonomiye büyük katkı sağlıyor. Önümüzdeki 40 yıl içinde dünya nüfusunun 9 milyara ulaşması beklenirken; gıda üretiminin de geçirilen 10 bin yılın toplamından daha fazlasına ihtiyaç duyulacağı öngörülüyor. İstihdamın yaklaşık yüzde 40'ı tarım sektöründe olan ülkemizde, gıda sektörü; 290 milyar liraya yaklaşan cirosu ve 410 binin üzerinde çalışanıyla ülkemizin en büyük üretim sanayisi konumunda.

1.5 milyar aşırı tüketiyor
Dünyada milyonlarca insanın açlıkla mücadele ettiği, küresel ısınmaya bağlı kuraklık, iklim değişiklikleri ve mali kriz göz önüne alındığında çiftçiye olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Bu anlamda üretimden başlayarak tüketicide sona eren süreçte, sağlıklı hammadde temininden enerji kullanımına, kaynak kullanımından atık idaresine, ambalajlamadan dağıtım kanallarına kadar birçok unsurun en verimli haliyle kullanılabilmesi büyük önem kazanıyor. Dünyada bir yanda açlık sorunu yaşanırken 1.5 milyara yakın insanın da ihtiyacının çok üzerinde gıda tükettiği gerçeği en büyük açmazlardan biri. Birleşmiş Milletler 2015 raporuna göre, dünyada açlık son yıllarda azalmasına rağmen 805 milyon kişi hâlâ yetersiz beslenme problemi yaşıyor. 2015'te 7 milyar 391 milyon olan dünya nüfusunun, 2050 yılında 9 milyar 100 milyon olacağı tahmin ediliyor. Bazı Afrika ülkelerinde 4 kişiden biri kronik açlık çekiyor. Asya'da ise 550 milyona yakın aç insan mevcut.

Doğal afetler de sorun
Dünyada gıda üretimini ise değişen iklim koşullarının getirdiği sel, yağış, don ve buna benzer tabii afetler negatif yönde etkiliyor. Dolayısıyla artan enerji ve yem fiyatlarından dolayı cebindeki parası her geçen gün azalan çiftçi doğal afetlerle de boğuşmak durumunda kalıyor. Hükümet açıkladığı paketlerle çiftçiye destek sözü verirken özel kurumlar da gerek kredi gerekse özel indirim ya da promosyonlu ödeme paketleriyle çiftçiye destek olmaya çalışıyor.

Türkiye gıda açığını kapatabilir
Uzmanlara göre 2023 yılında 150 milyar dolarlık hasılaya, 40 milyar dolarlık ihracata ulaşmak, 85 milyonluk ülke nüfusu, 50 milyon turisti doyurmak mümkün. Rusya, Kafkasya, Ortadoğu, Kuzey Afrika gibi gıda açığı olan ülkelerin gıda açığının önemli bölümünü de karşılayabilir. Yeter ki üretici hak ettiği şekilde desteklensin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Açlık, tarımı dinamo yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN