Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiftçiye 3 yılda 560 milyon lira kâr ettirdi

Giriş Tarihi: 14.5.2016
Çiftçiye 3 yılda 560 milyon lira kâr ettirdi
Turkcell Bireysel Pazarlama Direktörü Dilara Demir Kısaküre, teknoloji alanında somut adımlar atarak sadece üç yılda çiftçilerin 500 milyon liranın üzerinde kâr etmesini sağladıklarını söyledi. Kısaküre, tarımdan hayvancılığa, trafolardan durumuna çiftçiler için hayati önem taşıyan pek çok alanda teknoloji gücüyle hizmet verdiklerini söyledi. Her çiftçiye ayda yalnızca 5 TL'ye ziraat mühendisi desteği sunduklarını ve Turkcell Tarım Doktoru servisiyle çağrı merkezi üzerinden tarlasını kaydettiren abonelere tarlasına özel yetiştiricilik ve gübreleme programı imkânı sağladıklarının altını çizen Kısaküre, "Tarım Doktoru, hizmete açıldığı 2012 yılından bu yana çiftçiye 560 milyon TL toplam kazanç sağladık. Yeteri kadar ve zamanında gübreleme sayesinde yüzde 35, doğru ve yeterli ilaç kullanımı sayesinde yüzde 10, akaryakıt kullanımındaki düşüş nedeniyle yine yüzde 10 maliyet tasarrufu sağlanıyor. Hastalık zararlıdan ve dondan zamanında haberdar olup koruyucu önlemleri almak sonucu yüzde 25, teknik yetiştiricilikten dolayı yüzde 20 artış elde ediliyor" diye konuştu.

Verimi artırıyor
Kısaküre, 'nin GSM sektöründe ilk ve tek çiftçilere özel çağrı merkezinde ziraat mühendisi müşteri temsilcilerini istihdam etütlerini vurgulayan Kısaküre, 2010'dan bu yana toplam 2 milyon çiftçiye ürün ve servislerimizle hizmet verdiklerini belirtti. Kısaküre, "Turkcell Çiftlik Doktoru servisi ise, kişiye özel veterinerlik hizmeti sayesinde et ve süt verimliliğini önemli ölçüde artırıyor ve yem maliyetinden tasarruf elde ediliyor" dedi.

Köye özel hava durumu
Çiftçiler için hayati önem taşıyan ve sulama, ilaçlama gibi pek çok işlemi etkileyen hava durumu bilgisi, 'de ilk kez yalnızca Turkcell tarafından köye özel lokasyon bazlı olarak sunuluyor. 18 bin 736 köyün faydalanabildiği sistem sayesinde çiftçilere 3 günlük en yüksek ve en düşük sıcaklık, meteorolojik hadise, nem oranı, rüzgâr yönü ve hızı, don bilgisi, yağış miktarı bilgileri SMS ile gönderiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçiye 3 yılda 560 milyon lira kâr ettirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN