Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genç çiftçilere 180 bin liralık kredi desteği

Ziraat Bankası Kredi Politikaları Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan, “Genç çiftçi projesi kapsamında hibe alan gençlerimize 180 bin TL’ye kadar kredi imkânı sunuyoruz” dedi

Giriş Tarihi: 14.5.2016
Genç çiftçilere 180 bin liralık kredi desteği
Gıda, ve Hayvancılık Bakanlığının kentten köye göçü teşvik etmek ve tarımsal faaliyetin devamlılığını sağlamak amacıyla genç çiftçi kategorisinde tanımladığı kişilere 30 bin TL hibe verilmesi konusunda bir tebliğ yayımladığını hatırlatan Göğebakan, bu desteğe uyumlu bir hibe destek paketi oluşturduklarını söyledi. Göğebakan, "Bu önemli projeye destek olmak amacıyla bakanlığa, 30 bin TL'lik desteğin özkaynak kabul ederek bu özkaynak ile uyumlu işletme kredisi vermeyi, böylelikle genç çiftçilerin ölçek ekonomisini yakalamalarına katkı sağlamayı önerdik" dedi.

TARIM SADECE GIDA DEĞİL
Bakanlığın bu öneriye çok olumlu yaklaştığını söyleyen Göğebakan, şöyle devam etti: "Genç çiftçi projesi kapsamında hibe alan gençlerimize 180 bin TL'ye kadar kredi verebiliyoruz. 30 bin lirayı özkaynak kabul edip, bunun üzerine yatırım kredisini ve yatırım hayata geçirildikten sonra da o yatırımla ilgili işletme kredisini vereceğiz ki tarımsal faaliyet süreklilik arz edebilsin. Bakanlık genç çiftçi başvurularını topluyor. Bu desteklerden yararlanmak isteyenler projelerini bakanlığa sunacak ve değerlendirmelerden sonra nihai liste açıklanacak. 30 bin TL'lik hibeyi yatırım kredisi ile bütünleştirip, tesisin işletilmesi için işletme kredisi sağlıyoruz" dedi. Zeytine yalnızca sofralık zeytin olarak değil, zeytinyağı, pamuğa elbise-gömlek gibi tekstil ürünü olarak baktıklarını da anlatan Göğebakan, "Tarım sadece gıda sanayisine değil, ilaç, konfeksiyon, enerji, kimya gibi sektörlere önemli girdi oluşturuyor. Tarımda entegrasyonu sağlama hedefimiz var. Örneğin buğdayın pazara, oradan un fabrikasına ardında irmik fabrikasına gitmesini ve oradan da ihracatının yapılmasını koordine etmek istiyoruz" dedi.

LİSANSLI DE POCULUK ŞART
Tarımsal ürünün çoğunun hasata bağlı sezonsal arz şeklinde gerçekleştiğini belirten Göğebakan, bu ürünlerde arz fazlası meydana geldiğinde fiyatların aşırı düştüğüne dikkati çekti. Göğebakan, şu tespitleri yaptı: "Lisanslı depoculuk hizmetini geliştirmemiz gerekiyor. Lisanslı depoda ürününü saklama ve fiyatlar makul seviyesine geldiğinde satma imkanı bulsa, çiftçinin hem kredisini daha rahat ödeme hem de üretiminden daha fazla etme imkanı olur. Lisanslı depoculukta deponun yapımına finansman desteği sağlıyoruz ve bu uygulamanın yaygınlaştırılmasını ediyoruz."

600 BİN TARIM MÜŞTERİSİ
Ziraat Bankası'nın 600 binin üzerinde tarım müşterisi bulunduğunu belirten Göğebakan, 250 bin liraya kadar olan kredi başvurularını 3 dakika içerisinde neticelendirdiklerini söyledi. Göğebakan, tarım müşterilerinin yüzde 95'inin 250 bin lira ve altında kredi riski olanlardan oluştuğu bilgisini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genç çiftçilere 180 bin liralık kredi desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN