Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da protestoculara yönelik yargılamalar

'daki muhalif 6 Nisan Hareketi, Tiran ve Sanafir adalarının Mısır'dan 'a geçmesine tepki amacıyla düzenlenen 25 Nisan gösterilerine katılan protestocular hakkında verilen hapis cezalarını kınadı ve salı günü için gösteri çağrısında bulundu.

Giriş Tarihi: 15.5.2016 11:00

Hareket'ten yapılan yazılı açıklamada, Tiran ve Sanafir adaları hakkında ile arasında imzalanan antlaşmanın iptal davasının görüleceği 17 Mayıs Salı günü mahkeme önünde gösteri düzenlenmesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, "Randevumuz 17 Mayıs Salı...Sen de katıl, bu rejime ve dünyaya Tiran ve Sanafir Mısır'ındır de." denildi.

İki adanın Suudi Arabistan'a bırakılması kararının protesto edildiği 25 Nisan gösterilerine katılan 152 kişi hakkında verilen hapis cezalarının kınandığı açıklamada, "Binlerce kişi hapsedilse de adaları satmayacağız." ifadesine yer verildi.

Mısır mahkemesi, dün, Kızıldeniz'deki Tiran ve Sanafir adalarının Mısır'dan Suudi Arabistan'a geçmesini protesto için düzenlenen gösterilere katılan 101 kişi hakkında 5'er yıl, 51 kişi hakkında ise 2'şer yıl hapis cezası kararı vermişti.

Mısır, Tiran ve Sanafir adalarını, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in Kahire ziyareti sırasında imzalanan Yeni Deniz Sınırı Antlaşması ile Suudi Arabistan'a bırakmıştı. Antlaşma, Mısır'da muhaliflerin yanı sıra yönetim yanlısı bazı grupların da tepkisini çekmiş, Mısır hükümeti, adaların Suudi Arabistan'a ait olduğuna dair 9 belge yayımlamıştı.

Başta başkent Kahire olmak üzere Mısır'ın birçok kenti, 25 Nisan'da Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a geçmesini protesto etmek amacıyla düzenlenen gösterilere sahne olmuştu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'da protestoculara yönelik yargılamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN