Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EYT'de son durum ne?

Emeklilikte yaşa takılan yüz binlerce EYT mağdurunun meraklı bekleyişi sürüyor. Seçim sırasında AK Parti tarafından e getirilen ve 2016 yılında çalışmalara başlanan emeklilik kanunundaki düzenlemeler ne durumda?

Giriş Tarihi: 16.5.2016 15:36
EYT'de son durum ne?

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için mağduriyetin gidirelmesine yönelik çalışmalara devam ediliyor. EYT mağduriyetinin geçtiğimiz haftalarda mecliste e gelmesi yüzbinlerce vatandaşın yeni torba yasa'ya umutla bakmasına neden oldu. Henüz resmi bir açıklama yapılmasa da hükümetin çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor. Ciddi anlamda maddi bir yük oluşturacak EYT düzenlemesi için hükümet bir yandan kaynak yaratmaya çalışırken bir yandan da mağduriyeti gidermenin yollarını arıyor. Yeni torba yasa'ya dahil edilmesi beklenen emeklilik düzenlemesi için yeni formüller geliştiriliyor. Bu kapsamda kıdem tazminatı ve otomatik katılım içeren yeni düzenlemeler gündemde. Düzenlemeler yasal hale getirilirse Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)'nin getirisi arttırılarak, BES çeşidi 6'ya çıkartılacak.

EYT'DE SON DURUM NE?

Henüz resmi bir karar alınmayan EYT konusunda tek bildiğimiz çalışmaların yapıldığı ve yeni formüller geliştirildiği. EYT konusunda yasal düzenleme yapılması için bakanlıkların kendi arasında anlaşması bekleniyor. Eğer anlaşma sağlanırsa 100 bine yakın vatandaşımız emeklilik haklarını alabilecekler. Emeklilikte yaş bekleyenler askerlik için bir yıl borçlanıyor ve emeklilik için bu yıllar borçlu olarak geçiyor. Bu sadece erkekler için geçerli kadınlarda ise bu uygulama öncekine göre biraz daha farklı, şimdilerde prim borçlanma günü üç çocuk olduğu takdirde altı yıla çıkarıldı ve daha da kolaylaştı. Buna göre yapılacak yasal düzenleme ile belli yaşın üstündekilere eksik olan primlerini borçlanma imkanı sağlandı.

PRİM ŞARTINA TAKILANLAR İÇİN BAKANLIKLARIN ANLAŞMASI GEREKİYOR

Emeklilik için tüm şartları sağladığı halde sadece prim günü eksikleri bulunan vatandaşlarımız için de düzenleme yapılması ve mağduriyetlerinin giderilmesi gündemde. Eksik prim günlerini borçlanmaları sağlanarak emeklilik yollarının açılması için çalışmalar sürüyor fakat bu konuda yasal düzenleme yapılabilmesi için ilgili bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanması şart. Prim günü şartına takılan 100 bine yakın kişi bulunuyor.

EYT MAĞDURU BAĞ-KUR'LULAR İÇİN YENİ DÜZENLEME GÜNDEMDE

Prim günü ve yaşını tamamlayıp yine de borcu kalan Bağ-Kur mağdurları için bu borcun ödenmesine yönelik düzenleme yapılacak ve vatandaşlar kredi çekerek bu borcu kapatacak ve emekli olabilecek. Üzerinde çalışmların devam ettiği yeni torba yasa da borçların yapılandırmasına yönelik yeni düzenlemeler olacak. Bu da yüzbinlerce vatandaşın emeklilik haklarını almaları demek. Özellikle Bağ-Kur'lu esnaflar emeklilik için tüm şartları yerine getirmesine rağmen borcu olduğu için emekli olamıyordu. Yeni yasa yüklü borçların faizlerini silip taksit imkanı getiriyor. Borcun tamamını ödeyip emekli olacaklar kredi alabilecek.

EMEKLİLİK KREDİSİNDE BANKALAR DEVREYE SOKULACAK

SGK'nın amacı prim borcu, eksiği olan mağdurlar için bankaları devreye sokarak uygun kredi vermelerini sağlamak. Emekli maaşlarının ödenmesi konusunda olduğu gibi amaç bankaları rekabete sokarak, bankaların emekli mağduralarına düşük faizli, uzun vadeli ve düşük aylık taksitlere yayılan emeklilik kredileri vermelerini sağlamak. Ancak SGK'nın henüz bu konuda atılmış bir adımı bulunmuyor. Bu durumun iki muhtemel sebebi bulunuyor. Bunlardan ilki SGK'nın hali hazırda emekli maaşı ödemeleri için promosyon görüşmelerini sürdürüyor olması. Diğer sebep ise EYT mağdurları için yapılan çalışmaların henüz resmiyet kazanmamış olması. Eğer gerekli yasalar ve düzenlemeler çıkar, meclisten geçerse ve SGK bu süre zarfında emekli maaşları için promosyon konusunda bankalarla süren görüşmelerinde uzlaşma sağlamış olursa yeni gündem emeklilik kredileri olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EYT'de son durum ne?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN