'Marmara Otoyol Ringi'yle 2.5 milyar tasarruf

Ulaştırma Bakanı , "Marmara Otoyol Ringi'yle taşıt işletme giderlerinin ve trafik kazalarının maliyetlerinin azalmasından dolayı yıllık 2.5 milyar lira fayda elde edilecek" dedi. Projeyle zamandan da tasarruf sağlanacak.

Giriş Tarihi: 16.5.2016 14:39 Güncelleme Tarihi: 16.5.2016 15:15
'Marmara Otoyol Ringi'yle 2.5 milyar tasarruf

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali , -İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve Kınalı-Tekirdağ--Balıkesir Otoyolu projelerinin tamamlanmasıyla Marmara Otoyol Ringi'nin hayata geçirileceğini belirterek, "Bu üç projenin gerçekleşmesiyle trafikteki sıkışıklık düzeyinin azalması nedeniyle zamandan, taşıt işletme giderinden ve trafik kazalarının maliyetlerinin azalmasından dolayı yıllık 2,5 milyar lira fayda elde edilecek" dedi.

MARMARA, EGE ÖNEMLİ

Türkiye'nin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'na en yüksek katkıyı sağlayan, ülke ekonomisinin belkemiğini oluşturan ve nüfusun önemli bir bölümünün yaşadığı Marmara ve Ege bölgelerindeki yollarda trafik yoğunluğu, yol güvenliği, seyahat süresinin uzaması gibi problemlerle karşı karşıya kalındığını anlatan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bu bölgelerde ekonomik getirilerin altyapının gelişmesine paralel artacağının ve bölge ekonomisinin gelişimini sürdürebilmesinin, ulaşım projeleriyle de doğrudan ilgili olduğunu dile getirdi.

OTOYOLLA ÇEVRİLECEK

Yıldırım, İstanbul-İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu projelerinin gerçekleştirilmesiyle Marmara Otoyol Ringi'nin hayata geçirileceğini ve böylece Marmara Denizi'nin otoyollarla çevrileceğini söyledi.

İSTANBUL-İZMİR BİRBİRİNE BAĞLANIYOR

İstanbul-İzmir Otoyolu Projesinin toplam uzunluğunun 433 kilometre olduğunu bildiren Yıldırım, projenin Türkiye'nin en büyük şehri İstanbul ile 3. büyük şehri İzmir'i birbirine bağlayacağını söyledi. Yıldırım, projenin yapım maliyetinin de 6,3 milyar dolar olduğunu kaydetti. Yıldırım, proje kapsamındaki Osman Gazi Köprüsü'nün toplam uzunluğunun 2 bin 682 metre olduğuna da dikkat çekti.

BOĞAZ TRAFİĞİ RAHATLAYACAK

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu ile boğazdaki trafik sıkışıklığının azalması ve ayrıca İstanbul'daki mevcut iki havalimanıyla yapımı devam eden üçüncü havalimanı arasında transit bağlantının sağlanmasının amaçlandığını söyledi.

'ÇANAKKALE 1915' 2023'E YETİŞECEK

Bakan Yıldırım, 3 bin 623 metre uzunluğunda asma köprü şeklinde planlanan Çanakkale 1915 Köprüsü'nün, 2 bin 23 metre orta açıklıkla dünyanın en uzun asma köprüsü olacağını söyledi. Bakan Yıldırım, Çanakkale 1915 Köprüsü projesine ilişkin, "Bu köprü 2023'e kadar hizmete girmiş olacak. Köprü ayakları arasındaki mesafe 2023 metre olacak" değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Marmara Otoyol Ringi'yle 2.5 milyar tasarruf
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN