Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 ‘sağlam’ gösterge

İşsizlik şubat ayında 0.3 puan azalırken, bir yılda 880 bin kişiye iş imkânı sağlandı. Geçen yılın ilk 4 ayında 4.1 milyar TL açık veren bütçe, bu yıl 5.4 milyar TL fazla verdi

Giriş Tarihi: 17.5.2016
2 ‘sağlam’ gösterge
Küresel ekonomideki belirsizlikler ve jeopolitik risklere rağmen güçlü büyüme performansı gösteren , bütçe disiplininden taviz vermeden istihdam yaratmaya devam ediyor.

Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 5.6 artarak büyümenin yüzde 4.5'in altında olmayacağının net sinyalini veren sanayi üretiminin ardından, dün açıklanan işsizlik ve bütçe rakamları da ekonomisinin yoluna 'sağlam' bir şekilde devam ettiğini ortaya koydu.

21 AY SONRA TEK HANE

İşsizlik oranı, hizmet ve inşaat sektöründeki istihdam artışının etkisiyle, şubatta geçen yılın aynı dönemine göre 0.3 puan, bu yılın ocak ayına göre ise 0.2 puan azalarak yüzde 10.9'a indi. İşsizlik oranı, mevsimsellikten arındırılmış bazda 2014 yılının mayıs ayından bu yana ilk kez tek haneye gerileyerek yüzde 9.9 oldu. genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, şubatta geçen yılın aynı dönemine göre 2 bin kişi azaldı. Türkiye'de istihdam edilenlerin sayısı, bu yıl şubatta geçen yılın aynı dönemine göre 880 bin kişi artarak 26 milyon 456 bin kişi oldu.

GÖZ KAMAŞTIRAN BÜTÇE

Bütçe performansında da dünyanın gıpta ile izlediği Türkiye, olumlu görünümünü nisan ayında da korudu. Geçen yılın ilk 4 ayında 4.1 milyar TL açık veren bütçe bu yılın aynı döneminde 5.4 milyar TL fazla verdi. Geçen yılın nisan ayında 1.4 milyar TL olan bütçe fazlası ise üç kattan fazla artarak 5.4 milyar TL'ye ulaştı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Yılın geri kalan döneminde de mali disiplini sürdüreceğiz" dedi.

DÖRT DÖRTLÜK VERİLER

* Sanayi üretimi ihracata dayalı sektörlerin desteğiyle martta arındırılmamış olarak yüzde 4.7 artarken, ilk çeyrekte ise yüzde 5.6 artış kaydederek büyümenin güçlü kalacağının sinyalini verdi.

* İşsizlik, şubatta geçen yılın aynı dönemine göre 0.3 puan, bu yılın ocak ayına göre ise 0.2 puan azalarak yüzde 10.9'a indi. Mevsimsellikten arındırılmış bazda 2014 yılının mayıs ayından bu yana ilk kez tek haneye geriledi.

* Geçen yılın ilk 4 ayında 4.1 milyar TL açık veren bütçe bu yılın aynı döneminde 5.4 milyar TL fazla verdi. Geçen yılın nisan ayında 1.4 milyar TL olan bütçe fazlası ise üç kattan fazla artarak 5.4 milyar TL'ye ulaştı.

* Enflasyon nisanda yüzde 0.78 ile beklentilerin altında artarken, yıllık enflasyon yüzde 6.57 ile Mayıs 2013'ten bu yanaki en düşük seviyeye geriledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 ‘sağlam’ gösterge
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN