Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı'ndan kur açıklaması

Giriş Tarihi: 18.5.2016 11:37 Güncelleme Tarihi: 18.5.2016 11:43
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı'ndan kur açıklaması

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli “TCMB seri faiz indirimleri yapmalı. Faiz indirimlerinde akışında sıkıntı olmaz kur dalgalanır ancak istikrar kazanır. İhracat stratejisinden dolayı kurun çok da aşağı inmesi doğru değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli,kur ve faizle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Gedikli şunları söyledi: "Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun zamandan beri faiz düşmeli diyor bunun temel sebebi küresel ekonominin deflasyona doğru gittiğini görmesi. Cumhurbaşkanının faizlerin düşmesini istemesinin bir nedeni de faiz düşürün demek ülkenize güvenin demektir."

'SERİ FAİZ İNDİRİMLERİ GEREKLİ'

Gedikli, Merkez Bankası'nın 25 baz puan yerine daha seri faiz indirimleri yapması gerektiğini kaydetti.

'KURUN ÇOK DA AŞAĞI İNMESİ DOĞRU DEĞİL'

Gedikli, "Sıcak , borsa bakışıyla yola devam edemeyiz; bu yüzden faizlerin inmesi lazım diyoruz. Faiz indirimlerinde akışında sıkıntı olmaz kurlar dalgalanır ancak istikrar kazanır. İhracat stratejisinden dolayı kurun çok da aşağı inmesi doğru değil" diye konuştu.

'FAİZ İNDİRİMİ YASTIK ALTI YATIRIMI ORTAYA ÇIKARIR'

Gedikli şöyle devam etti: "Faizde indirim istemek ülke pasifini artıracak tedbirleri devreye sokun demektir; islami finans bunlardan biridir. Faiz ile tasarruf arasında büyük bir bağ yok, faiz indirimi yastık daki yatırımları ortaya çıkarır. Bankaların altın ile ilgili mevcut yaptıkları çok sınırlı,ikincil piyasalarda işlem görebilecek altına dayalı enstrümanlar gerekli."

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 24 Mayıs'ta toplanacak. Banka son iki toplantıda faiz koridorunun üst bandında indirimlere gitmişti.

'MERKEZ BANKASI HEDEFLERLE UYUMLU'

Merkez Bankası'yla ilgili değerlendirme yapan Gedikli, "Merkez Bankası'nın hükümetin koyduğu hedeflere uygun politika uygulaması yeterli; şu an bu var. Geçmişte sorun TCMB ile uyumlu çalışmamaktan kaynaklanmıştı; yasada değişikliğe ihtiyaç görmüyoruz gerekirse bakarız" dedi.

'DAHA DİNAMİK KADROLAR GEREKLİ'

Daha dinamik kadroların iş başında olması gerektiğini belirten Gedikli, yüzde 4 büyümenin yeterli olmadığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı'ndan kur açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN