Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kur üzerinden risk almayız

Giriş Tarihi: 19.5.2016
Kur üzerinden risk almayız

Eti İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, kur üzerinden risk alan bir firma olmadıklarını söyledi. Polatoğlu, “ büyüdükçe biz de büyüyoruz” dedi

Dolardaki hızlı yükseliş, komşu ülkelerdeki siyasi sıkıntılar ve pazardaki yavaşlamayı doğal yöntemlerle çözmeye çalıştıklarını belirten Eti İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, kura bağlı olan giderlerle gelirleri denkleştirmeye çalıştıklarını, en doğal mücadele şeklinin bu olduğunu söyledi. "Biz kur üzerinden çok fazla risk alan bir firma değiliz. Dolayısıyla bu durum bazı şeylerden feragat etmeyi gerektirebilir" diyen Polatoğlu, buna rağmen bir satıştan vazgeçmek ya da bir yatırımı ötelemek/iptal etmek gibi bir durumda kalmadıklarını söyledi.

YÜZDE 15-20 BÜYÜRÜZ
Her şeye rağmen bu yılda büyümeyi hedeflediklerinin altını çizen Polatoğlu, "Büyüme hedefimiz, içine girdiğimiz yeni kategoriler, geliştirdiğimiz yeni ürünler ve yeni bazı satış kanallarına intikal etmemizle gerçekleşecek. Geçtiğimiz dönemde 'nin büyümesinin 2-3 misli üzerinde büyüyen bir şirkettik. Bugün için de bu geçerli. büyüdükçe biz daha da büyüyoruz" diye konuştu. Piyasada bir durağanlık olduğunu buna rağmen büyüme hedefinden geri adım atmadıklarını ifade eden Polatoğlu, bu yıl ortalama yüzde 15-20 oranında büyümeyi planladıklarını kaydetti. Polatoğlu, maliyetleri yakından takip etmek, kurun şirketin finansallarına etkisinin nasıl olacağını hesaplamak ve hazırlıklı olmak gerektiğini ifade etti. İç piyasa ağırlıklı çalıştıklarını, üretimin sadece yüzde 15'ini ihraç ettiklerini dile getiren Polatoğlu, Ortadoğu ülkelerinin ihracatın yarısını oluşturduğunu söyledi. Alternatif pazarlara girip kaybı telafi etme modelinin kolay olmadığını dile getiren Polatoğlu, "İyi niyetli bir model olabilir ama pratikte çok da uygulanabilir değil. Bir pazardan çıkıp kısa zamanda başka bir pazarda kaybı telafi etmek çok zor" dedi.

MÜCADELEYİ SEÇTİK
Bulundukları ülkelerde güçlü bir firma olduklarını vurgulayan Polatoğlu, "O bölgelerdeki varlığımızdan feragat etme yoluna gitmedik. Zorluklarla mücadele etmek gerekir. Şu anda onu yapıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kur üzerinden risk almayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN