Proje yok teşvik birliği var

Giriş Tarihi: 19.5.2016
Proje yok teşvik birliği var

Hilton Dalaman Genel Müdürü Batum, sektördeki STK’ların birlikte hareket edemediğine çekerek, “ patlayınca, devletin kapısını çalıp teşvik istediler. Ancak çok geç kalındı” dedi

de yaşanan daralma birlik ve derneklerin fonksiyonunu da tartışmaya açtı. İki yıl öncesinde sektörü zorlu bir sürecin beklediğine dair uyarılarda bulunduklarını söyleyen Hilton Dalaman Sarıgerme Resort&Spa Genel Müdürü Tunç Batum, o dönemde sektördeki birlik ve derneklerin ortak hareket etmediğini söyledi. Batum, "Ne zaman ki patladı, bir araya gelerek devletin kapısını çaldılar ve teşvik istediler. Teşvik elbette gerekiyor ancak geç kalındı. Süreç bu noktaya gelene kadar birlikte hareket edip yol haritası çizselerdi bugün süreç çok daha farklı olabilirdi" dedi. Siyasi krizlerin turizmle bağlantılı olmadığına çeken Batum, "Bu devlet politikalarıyla çözülür. Ancak Rusya uçağı düşmeseydi yine de ülkeden gelişler ciddi oranda gerileyecekti. Bu durumun bilinciyle hareket edip pazar çeşitlendirmesi, tanıtım kampanyaları, istihdam paketi gibi gelişmeler için bir konsensüs oluşturulup devletle o dönemde işbirliği yapılmalıydı" diye konuştu.

FİYATLA REKABET
Turizmcilerin iç ve dış piyasayı bir ekonomistten daha önce fark edip analiz edebildiğine dikkat çeken Batum, "Ancak turizmci krizi hemen fiyat düşürerek çözmeye çalışıyor. Bu durum turizm sektörünü sağlıksız ve stratejisi kulaktan dolma bir takım duyumlarla oluşturulmuş bir kriz stratejisine doğru itiyor" ifadelerini kullandı. Gelişmiş turizm ekonomilerinde sektör-devlet işbirliğinin çok ileri seviyede olduğunu anlatan Batum, Türkiye'de ise STK enflasyonu yaşandığını ve bunun da çok sesliliğe neden olduğunu vurguladı. Bu yıl yaşanan zorlu sürece rağmen Turizm Bakanlığı'nın çok aktif çalıştığını aktaran Tunç Batum, "Sektördeki birlikler bir olup zamanında bir yol haritası çizememiş olsa da devlet son anda gelen talepleri mümkün olduğunca karşılamaya çalıştı" dedi.

20 OTEL GOLFTEN FAYDALANACAK
Dalaman'da yaklaşık 15 milyon euroya yapılacak golf yatırımıyla ilgili de bilgi veren Batum, "Yabancı yatırımcıyla görüşmede son aşamaya geldik. 2017'de başlayacağız" dedi. Yatırımla birlikte turizmin bölgede 12 aya kadar uzayacağını belirten Batum, tesisten Ortaca ve Fethiye de dahil 20 otelin faydalanacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Proje yok teşvik birliği var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN