Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rüya projelerde hep onun imzası var

Sultan Abdülmecit'in hayal ettiği, Sultan Abdülhamit'in çizimlerini yaptırdığı 150 yıllık 'rüya proje' ile iki yaka, dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı AK Parti Genel Başkan Adayı Binali 'ın öncülüğünde Boğaz'ın 62 metre altından batırma tünelleriyle birbirine 29 Ekim 2013'te birbirine bağlanmıştı.

Giriş Tarihi: 20.5.2016 10:20 Güncelleme Tarihi: 20.5.2016 10:31
Rüya projelerde hep onun imzası var

150 YILLIK RÜYA GERÇEK OLDU

Sultan Abdülmecit'in hayal ettiği, Sultan Abdülhamit'in çizimlerini yaptırdığı 150 yıllık 'rüya proje' ile iki yaka, Boğaz'ın 62 metre altından batırma tünelleriyle birbirine bağlandı.

Dev proje, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı gün dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, AK Parti Genel Başkan Adayı Binali 'ın katılımıyla açılmıştı.

TARİH BOYU HEP GÜNDEMDE OLMUŞTU

İstanbul Boğazı'nın altından geçecek bir demiryolu tüneli düşüncesini ilk kez 1860'lı yıllarda Sultan Abdülmecid dile getirdi. Abdülhamit zamanında da 1902'de Amerikalı mühendisler Tünel-i Bahri'nin beratını aldılar. Proje, Salacak-Sarayburnu arasında, denizin altına dikilen 16 sütunun üzerinden geçen bir tüneli kapsıyordu. Fakat Abdülhamid'in hayali de çizimle sınırlı kaldı.

1980'li yıllarda da Boğaziçi Köprüsü'nün trafiğe yetmemesi üzerine yeni bir köprü ya da bir denizaltı tünelinin yapılması gündeme gelmişti.

TEMELLERİ 2004'DE ATILDI

Köprü trafiğine alternatif olarak görülen Marmaray'a ilk kazma 2004 yılında vuruldu. Antik kazılar dolayısıyla yapım süresi tahmin edilenden daha uzun sürdü. Marmaray, bugün İstanbulluların kıta değiştirirken ilk tercihi haline gelerek trafik yoğunluğuna 'ilaç' gibi geldi.

KALKINMAYA YILDIRIM HIZI

CHP'Lİ KOCAOĞLU'NDAN BİNALİ YILDIRIM YORUMU: DİLEĞİM GERÇEKLEŞTİ

KİLİS'TEN... BİNALİ YILDIRIM'A SELAM

YILDIRIM'DAN NE BEKLENİYOR?

BİNALİ YILDIRIM'IN HİKÂYESİ

BİNALİ YILDIRIM'IN ŞİFRELERİ...

İŞTE BİNALİ YILDIRIM'IN BİLİNMEYEN HİKAYESİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rüya projelerde hep onun imzası var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN