Sebze ve meyvede hedef pazar Ortadoğu

, Kuveyt ve Bahreyn'den gelen dış ticaret heyeti, ve 'da sebze meyve üreticileriyle bir araya geldi

Giriş Tarihi: 23.5.2016 16:10
Sebze ve meyvede hedef pazar Ortadoğu

, Kuveyt ve Bahreyn'den gelen dış ticaret heyeti, Antalya ve 'da sebze meyve üreticileriyle görüştü. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Türk Hava Yolları (THY),Başbakanlık Yatırım ve Destek Ajansı (TYDTA) ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) iş birliğinde düzenlenen, , Isparta ve Burdur'da sebze meyve üretiminin Ortadoğupazarında tanıtımı ve yeni ticari işbirlikleri oluşturulması amacıyla hazırlanan tanıtım turu tamamlandı.

BAKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Bahreyn'den gelen sivil toplum kuruluşu yöneticileri, özel şirket temsilcileri ve yöneticilerinden oluşan 26 kişilik heyet, Antalya ve Isparta'da toptancı halleri, seralar, gıda kontrol laboratuvarları ile sebze meyve ihracatçı ve üretici firmalarını ziyaret etti.İki görüşmeler de gerçekleştiren firmalar, ilk aşamada domates ve kirazla ilgili ticari bağlantılar gerçekleştirdi.

Heyetteki özel sektör temsilcileriyle görüşen Antalya Toptancı Halinde faaliyet gösteren bir firma yetkilisi Ahmet Çalışkan, "Olumlu görüşmeler oldu. İlk gün 2 firma ile görüşmemizde anlaşmayı sağladık, muhtemelen önümüzdeki hafta domates yüklemesi yapacağız. Kirazla ilgili birtakım görüşmeler yaptık. Sezonun bizim açımızdan bitme noktasında olmasına rağmen onların ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde fiyatlarımız makul seviyede geldiği için daha fazla yükleme yapabileceğimizi düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde faaliyet gösteren firmanın Mali İşler Müdürü Yaşar Güven Ateş ise şirketlerle görüşmeler yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti: "Görüşmelerden faydalı sonuçlar çıkaracağımızı umuyoruz. Bölgemize yapılacak ziyaretlerde de bu durumu pekiştirmek istiyoruz. Kendileri de ticareti artırmak istiyorlar. Yeni anlaşmalar yapılması gibi konularda gerekli adımlar atıldı. Bağlantı konusunda somut olabilecek iki firma ile gözüküyor. Ağırlıklı talepleri Suudi Arabistan'da bahçe kurulması ve yatırımların gerçekleşmesi oldu, kapasitemizi gördükleri için elma alımı yapmak istediklerini belirtiler."

SUUDİ ARABİSTAN'DA 2 MİLYAR DOLARLIK POTANSİYEL

Riyad'ta faaliyet gösteren bir firmanın satın alma müdürü Samir Elsayed Mohamed Abouelmaaty de Suudi Arabistan'ın yıllık 1,3 milyon ton meyve ve 900 bin ton da sebze olmak üzere, yaklaşık 2 milyar dolarlık sebze ve meyve alımı yaptığını anlattı. Türkiye'nin buradaki payının meyvede yüzde 8, sebzede ise yüzde 3 olduğunu vurgulayan Abouelmaaty, "Bu çok az, bunu yükseltmek için çaba içinde olacağız. Müslüman devletler olarak Türkiye'den alışveriş yapmamız dini sorumluluğumuzdur" ifadelerini kullandı. Heyet adına değerlendirmede bulunan Suudi Arabistan Sebze Meyve Dış Ticaret Komite Başkanı Sehaim Saeed Al-Ghamdi ise Antalya'nın çok düzenli bir kent olduğunu ve kentte Suudi Arabistan pazarına hitap edecek tarımsal üretim gerçekleştirildiğini bildirdi. Cidde Ticaret Odası Dış İlişkiler Başkanı Mobarak Alseraj da Antalya'nın sağlıklı sebze ve meyve üretiminde oldukça önde olduğunu gördüklerini, ambalajlama ve işleme şekillerinden etkilendiklerini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sebze ve meyvede hedef pazar Ortadoğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN