Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Uzaklar’a navlun desteği

İhracatın desteklenmesi için yeni bir paket hazırlandı. Uzakdoğu ve ’ye yapılan ihracatın artırılması için navlun teşviki gündemde. KDV iadeleri de hızlanacak

Giriş Tarihi: 24.5.2016
‘Uzaklar’a navlun desteği
Bu hafta kurulacak yeni hükümetin ilk olarak ihracata yönelik destek paketlerini devreye alması planlanıyor. Yeni hükümetin açıklayacağı pakette, uzun vadeli işyeri kredilerinden sigorta kolaylığına, ihracat alacaklarından navlun desteğine kadar geniş bir alanda yeni düzenlemeler yer alıyor. Maliye de, ihracatçılara destek amacıyla 300 milyon liralık prim alacaklarının tamamını bir kalemde ödeyerek nefes aldırdı.

İADE HIZLANACAK
İhracatçıların taşımacılık maliyeti ve navlun fiyatlarının iyileştirilmesi konusunda yeni adımlar atılacak. Uzakdoğu, başta olmak üzere uzak bölgelere ihracatta navlun desteği sağlanması öngörülüyor. KDV iadelerinin hızlanması sağlanacak. Kurumlar Vergisi'ni düzenli ödeyen ihracatçı firmalara prim indirimi sağlanacak. Rusya, Suriye, Irak gibi ülkelere mal satan firmalara ilave destekler sağlanacak. Bu ülkelere ihracat yapan firmaların kredi borçları konusunda da kolaylıklar olacak. İhracat garantili yatırımlar uzun vadeli kredilerle desteklenecek. Yatırımcılar için olduğu gibi ihracatçı firmalara da ücretsiz yer tahsisi yapılacak. İhracatçı firmalara danışmanlık desteği verilecek. İhracatta zaman kaybına neden olan gümrük işlemleri başta olmak üzere bürokratik işlemler hızlandırılacak.

KEFALET GENİŞLİYOR
İhracat tanıtımları teşvik edilecek. Türk tasarımcıların dünyaya açılması için dünyaca tanınan profesyoneller ile çalışmalarına imkân sağlanıyor. Tasarım, ürün geliştirme projeleri kapsamında şirketlerin tasarım departmanı kurma ve geliştirme faaliyetleri de teşvik ediliyor. İhracatın artması için katma değer ve ileri teknolojiye yönelik devlet destekleri sürecek. Firmaların uluslararası pazarda kendi markalarıyla global oyuncu olmaları sağlanacak. Hazine destekli kefaletin kapsamı genişletiliyor.

İHRACATÇI İSTEMİŞTİ
Geçtiğimiz ay Türkiye İhracatçılar Meclisi, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile buluşmuş basına kapalı toplantıda ihracatın tekrar artış trendine girmesi için yapılması gerekenler masaya yatırılmıştı. İhracatçılar, ihracatta zaman kaybı meydana getiren bürokratik engellerin ortadan kaldırılması, Kurumlar Vergisi'ni düzenli ödeyen firmaların ödüllendirilmesini, vergisini düzenli ödeyenlere SSK prim indirimi sağlanmasını istemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Uzaklar’a navlun desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN