Türkiye'nin en iyi haber sitesi

de ‘refah’ programı

Giriş Tarihi: 25.5.2016
Ekonomide ‘refah’ programı
Başbakan Binali Yıldırım'ın dün açıklandığı 65. Hükümet Programı'nın ayağına, "Güven, istikrar, güçlü ekonomi, refahı artıracak sosyal politikalar, üretim" başlıkları damgasını vurdu. Son 14 yılda, üst-orta gelir grubuna yükselen Türkiye'nin yüksek gelir grubu ülkeler arasında girmesi hedefi korundu. Eşzamanlı olarak yatırım, üretim, istihdam imkânları geliştirilecek, sosyal koruma programlarına öncelik verilecek. Hükümet Programı'nda dikkat çeken başlıklar şöyle:
EMEKLİ EV SAHİBİ OLACAK: Emeklilerin uygun koşullarda ev sahibi olması sağlanacak. Toplum yararına programlarda ailesinde çalışanı olmayana öncelik verilecek. Bu programa mesleki eğitim boyutu katılacak.
YOKSULA KORUMA KALKANI: Sosyal transferler ve vergi düzenlemelerinde en yoksul kesim korunacak.

FON TEDARİKİ SAĞLANACAK
MB BAĞIMSIZ VURGUSU: Merkez Bankası fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı politikası araçlarını doğrudan kendisinin belirlemesi esas olmaya devam edecek. politikası, fiyat istikrarını sağlama amacıyla çelişmemek kaydıyla üretim, büyüme ve istihdam politikalarını destekleyecek.
FAİZSİZ BANKACILIĞA VERGİ DESTEĞİ: Faizsiz finans alanında koordinasyonu sağlayacak bir mekanizma oluşturulacak. Ürün ve hizmet çeşitliliği artırılacak. Faizsiz finansman yöntemlerinin payı artırılacak. Daha fazla katılım için teşvik edici vergisel düzenlemeler yapılacak.
ALTYAPI FONU KURULUYOR: Büyümeyi destekleyecek kamu altyapı yatırımlarına daha fazla kaynak ayrılacak. Bu amaçla "özel altyapı fonu" kurulacak. Temel altyapı yatırımlarında kullanılmak üzere yurtdışında projeye dayalı "özel kredi ve fon tedariki" sağlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomide ‘refah’ programı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN